Kryesore

Athina në flakë


               Publikuar në : 08:49 - 07/12/14 |
mapo.al

Marshimi i nisur paqësor në Athinë ka përfundur në një protestë të dhunshme, ku dhjetëra vetë janë plagosur dhe më shumë se 100 prej tyre janë arrestuar nga policia.


Marshimi mbahej për të kujtuar 6-vjetorin e vdekjes së një djaloshi 15-vjeçar, i cili u vra nga një polic, por më vonë degjeneroi në dhunë dhe bastisje.

Ai u shndërrua në një nga protestat më të dhunshme që është parë vitet e fundit.

Megjithëse policia përdori gaz lotsjllës dhe ujë për të shpërndarë protestuesit, ishte e pamundur largimi i tyre.

Protestuesit përdorën bomba molotov kundër patrullave të plocisë dhe u vunë zjarrin disa makinave dhe bankomateve në kryeqytetin grek.

Përleshja nisi pasi më shumë se 6 mijë protestues u përplasën m forcat policore në marshimin përkujtimor për Alexandros Grigiropoulos, djaloshin e vrarë në 2008.

Më shumë se 100 të rinj të maskuar kryen një sërë sulmesh duke djegur disa dyqane dhe dëmtuar dhjetëra prej tyre duke lënë pasojat e një lufte.

Policia arrestoi dhjetëra protestues, ndërsa po hetohet edhe për të tjerë.

Protesta u përshkallëzua si pasojë e masave shtrënguese të qeverisë greke për të dalë nga kriza, të cilat kanë zhytur shumë familje greke në varfëri të plotë.

athina

Riot police stand guard amid clouds of smoke as they attempt to quell the riots which broke out across the Greek capitalMasked protesters attempt to set a riot police truck on fire using home made petrol bombsRiot police jump out of the way from the bombs thrown by protesters. About 100 people were arrested during the unrestA group of protesters, all wearing masks to obscure their faces, clash with riot police in AthensA protester hurls a rock at riot police during the unrest. The protest was this year held in solidarity of a jailed anarchist who witnessed the police shooting of Grigoropoulos and is currently in hospital on a hunger strikeFlares are thrown during the chaos which left dozens of shops, ATMs and bus stations badly damagedA group of youths set a pile of debris on fire in downtown central Athens, GreeceA riot police officer is pictured with the flames from a petrol bomb burning behind himThe clashes (pictured) erupted after about 6,000 protesters marched to commemorate the 2008 police shooting of Alexandros Grigoropoulos. Here a group of riot police attempt to quell fires in central AthensA water cannon is used to disperse rioters and dampen the fires caused by the night of disorderRioters. pictured amid a backdrop of flares, flee  the area as riot police attempt to clear the areaA car burns after it was set on fire by the enraged protesters, who earlier marched to commemorate the 2008 killing of Alexandros, 15CLOSE
CLOSE
Pas