Arkiva

‘Atentati’ i 1990-ës/ Dinamiti ndaj monumentit të Stalinit në qendër të Tiranës
               Publikuar në : 16:33 - 29/03/18 |
mapo.al

Nga Kastriot Dervishi


Në orën 20:30 të datës 28/03/1990 ndaj shtatores së Stalinit përballë Galerisë së Arteve Figurative në Tiranë u hodh një sasi dinamiti.

Ngaqë autori i këtij akti, Bujar Nallbani, veproi i vetëm me nipin e tij në këtë aksion, ngjarja mbeti pa autor. Nallbani ishte afër godinës së Lidhjes së Shkrimtarëve kur dëgjoi shpërthimin.

Si në rastin e dinamitit në legatën sovjetike të vitit 1951, organet e Sigurimit vepruan me të njëjtën metodologji, ndaluan 247 persona nga radhët “e elementëve në përpunim e të evidencuar si kontingjent armik me rrezikshmëri” (asnjëri nuk kishte lidhje me ngjarjen), si dhe kryen 453 takime me agjenturën.

Në dallim nga rasti i vitit 1951, këtë herë nuk pati ekzekutime.

Shtatoret e Stalinit u hoqën, sipas një skenari stalinist në orën 24.00 të 21 dhjetorit 1990.

<
>
29541937_1620668197981009_4567778007352031211_n 9369477447_1e097077a0_b Stalin_tek_skenderbeu staline_a_tirana sot


Etiketa: , , , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas