Dikur

Atëherë Beatles nuk ishin të famshëm
               Publikuar në : 09:33 - 03/12/14 |
mapo.al

Një koleksion me foto të rralla të anëtarëve të Beatles ka dalë në shitje.


Bashkë me Paul, George dhe Ringo është edhe Astrid Kirchherr, i fejuari i së cilës, i pesti i grupit, Stuart Sutcliffe, kishte vdekur një vit më parë.

Grupi ishte më pushime në Tenerife, pak përpara se të bëheshin të famshëm.

beatles

Casually unaware: Paul, 20, sports a plaster on his nose to protect against the harsh sun while photographer Astrid Kirchherr and George look cool for the camera Close: One image shows Kirchherr canoodling with George who wears a dress shirt and swimming shortsNothing to see here: In one picture a sunbather is seen strolling past without batting an eyelid at the musicians who were already well on their way to super stardom The band that made her name: Kirchherr is still the photographer most readily associated with the Beatles, according to Eric Bradley, of Heritage Auctions in DallasAlmost famous: Paul looks far from a super star, pictured in a buttoned-up shirt and short swimming shortsThe start of things to come: George strikes a pose behind black wayfarers, as Kirchherr sits behind himThree's company: Paul and Kirchherr cuddle-up as George clowns-about with a sticker on his noseMore than a band: Mr Bradley said the pictures capture the Beatles as friends, rather than stars in the makingBack to back: Paul and Ringo take a seat and pose for a picture beside the pool in Tenerife Kirchherr took the photos with her portable Rolleicord camera and each print is numbered and signedloading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas