Kronika

Askush s’pranon të rigjykojë “vrasjen e Azem Hajdarit”, dorëhiqen gjyqtarët e Haxhisë


               Publikuar në : 15:06 - 03/09/18 |
mapo.al

Rigjykimi i Izet Haxhisë në Gjykatën e Apelit në Tiranë, për vrasjen e ish-deputetit demokrat Azem Hajdarit, duket se ka hyrë në një ngërç ende pa filluar shqyrtimi gjyqësor.


Pas dorëheqjes së trupës gjyqësore, ku mes tre gjyqtarëve ishte edhe bashkëshortja e Azemit, të njëjtën gjë pritet të bëjë edhe treshja e dytë e gjyqtarëve të apelit që janë përzgjedhur për këtë gjykim.

Burime pranë Gjykatës së Apelit, kanë pohuar se edhe gjyqtarët e trupës së dytë që janë: Valdete Hoxha, Genti Shala dhe Astrit Haxhialushi, kanë kërkuar të dorëhiqen nga kjo çështje me argumentimin se kanë konflikt interesi.

Por dorëheqjen pritet ta deklarojnë në seancën e parë që do të zhvillohet gjatë muajit shtator. Nisur nga kjo situatë e krijuar, Gjykata e Apelit me shumë gjasa do t’i drejtohet Këshillit të Lartë të Drejtësisë për të zgjidhur këtë ngërç, duke deleguar gjyqtarë nga gjykatat e tjera të apelit në vend.

Izet Haxhia, ish-truproja i Sali Berishës, u ekstradua nga Turqia në vendin tonë në muajin maj të këtij viti. Në qershor, Gjykata e Tiranës i njohu të drejtën e rivendosjes në afat të ankimit për vendimin që e ka dënuar me 25 vite burg si një nga fajtorët për vrasjen e Azem Hajdarit në shtator të viti 1998.

Vetë Izet Haxhia gjatë procesit për t’ju njohur ankimi ka deklaruar se pranoi ekstradimin pasi mori garanci për jetën dhe se do të dëgjohej nga drejtësia.

Ndërsa për ish-shefin e tij që dikur i ka ruajtur jetën, ka deklaruar se nga viti ‘90 deri në ‘98 ishte dëshmitarë i shumë ngjarjeve kriminale të cilat mund t’i djegin Berishës.

Tani mbetet te shikohet se kush trup gjykues do t’i japë të drejtën Izet Haxhisë për të folur në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit, e quajtur ndryshe edhe si “vrasja e shekullit” të kaluar./TCh/KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. HAHA Gruja e Hajdarit I plasi bytha per Hajdarin?!.. ajo cope kurve me fakultet fallco e di te verteten?! Ajo po shijon jeten e pasur qe malokja se kishte pare ne ender Te jetonte ne Tirane e jo me Te ishte “e pasur” “tragic” Kjo eshte shqipfyerja Hajdari ishte nje malok trap qe skishte konceptin e asgje je por vetem imoral, hajdut me nje fjal njeri pa vlere fare dhe thank goodness he is dead . Izet Haxhia po ashtu nje cope trap maloku qe po ti plaste per drejtesi I kishte Te gjitha mundsit ta bente athere dhe jo te mbyllte syte dhe tani I jane hapur syte?!.. too bad is to late now! Stop playing games back and forth this is people’s money. Hajdarit jo vetem qe se meriton asgje por meriton qe ti hiqet emri si hero ? Por tha Cojn familjen ne back ne Vera ku e meritojn ajo familje plehre plehre, plehre eshte qesharake Te shikosh groan e tij si gjygjtare?!.. makes me vomit , vajze e tij ne parlament makes me double vomit . U all deserve reach other wise Albanians would not let this scum of the earth are rich and good Albanian’s college young people living the country. TRAGIC

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas