Kryesore

Artistët i shkruajnë Metës: Mos e dekreto ligjin për Teatrin, ju jeni filtri i fundit


               Publikuar në : 11:30 - 23/07/18 |
mapo.al

Në një kohë kur pritet nëse ligji për shembjen e Teatrit Kombëtar të dekretohet apo jo nga presidenti Ilir Meta, artistët i kanë dërguar atij një letër, ku kërkojnë rishikimin e projektligjit.


Në një deklaratë para mediave nga jashtë institucionit të Presidencës, artistët i kanë kërkuar Metës një takim.

Në letrën në fjalë thuhet se Gjykata Kushtetuese mungon për shkak të kuorumit, ndaj edhe sipas tyre Meta duhet të ndërhyjë për të rishikuar ligjin, si hallka e fundit.

“Përgjegjësia bie mbi ju dhe është vendimtare. Ligji shkel balancën mes pushteteve. Ju duhet të ishin filtri i parafundit në këtë proces. Por meqë mungon Kushtetuesja, ju jeni filtri i fundit. Riktheheni atë për rishqyrtim”, thuhet në letër.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas