Aktualitet

Artistët i drejtohen zyrtarisht Metës: Mos dekreto ligjin për Teatrin


               Publikuar në : 17:59 - 09/07/18 |
mapo.al

Artistët që janë kundër shembjes së Teatrit  pas deklaratave publike që i kanë bërë Presidenti Ilir Meta, duket se këtë e kanë bërë dhe zyrtarisht,


Me anë të një kërkesë drejtuar Presidentit ata kërkojnë prej tij, që ligji për Teatrin të mos dekretohet.

Mësohet se kërkesë është dorëzuar sot dhe mban firmën e disa grupimeve të ndryshme si: SASE (Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit); Qytetarët për Parkun. Skena e Pavarur Kulturore; Nisma Thurje’ Ne Shqipëria; Aktivistë të Pavarur; Intelektualët e Pavarur; Qytetarë të Lirë.

Ata kërkojnë nga Meta që të mos dekretojë ligjin e miratuar nga PS të enjten e shkuar për tjetërsimin e truallit të Teatrit Kombëtar dhe që i hap rrugë shembjes së tij dhe ndërtimit të 6 kullave.

 

Shkarko letrën


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas