Aktualitet

Artistët i drejtohen zyrtarisht Metës: Mos dekreto ligjin për Teatrin

Artistët që janë kundër shembjes së Teatrit  pas deklaratave publike që i kanë bërë Presidenti Ilir Meta, duket se këtë e kanë bërë dhe zyrtarisht,

Me anë të një kërkesë drejtuar Presidentit ata kërkojnë prej tij, që ligji për Teatrin të mos dekretohet.Mësohet se kërkesë është dorëzuar sot dhe mban firmën e disa grupimeve të ndryshme si: SASE (Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit); Qytetarët për Parkun. Skena e Pavarur Kulturore; Nisma Thurje’ Ne Shqipëria; Aktivistë të Pavarur; Intelektualët e Pavarur; Qytetarë të Lirë.

Ata kërkojnë nga Meta që të mos dekretojë ligjin e miratuar nga PS të enjten e shkuar për tjetërsimin e truallit të Teatrit Kombëtar dhe që i hap rrugë shembjes së tij dhe ndërtimit të 6 kullave.

 

Shkarko letrën

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas