Rajoni

Arrihet marrëveshja! Greqia: Do kursejmë
               Publikuar në : 09:47 - 21/02/15 |
mapo.al

Eurogroup Finance ministers meetingÇfarë kthese e beftë në Bruksel.


Grekët do të marrin miliardat si ndihmë edhe më tej.

Ministrat e Financës të 19 vendeve të Eurozonës kanë vendosur në dispozicion të tjera para për vendin e kërcënuar nga falimentimi.

Në këmbim, ministri grek i Financave, Giannis Varoufakis ka premtuar se vendi i tij do të vazhdojë kursin e reformave dhe kursimeve.

Jo vetëm kaq, Athina është angazhuar për vazhdimin e reformave, por ka garantuar kreditorët se do ua shlyejë të gjithë borxhin: 320 miliardë euro në total.

Fillimisht grekët do marrin 1.8 miliard euro tani.

Më pas do vijojnë këstet e tjera.

“Shpresojmë ta mbajnë fjalën,” shkruan gazeta Bild.KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas