Kryesore, Te Vecanta

Arkitekti i teatrit të ri projektoi edhe xhaminë moderne në Tiranë

Projekti i Teatrit të ri Kombëtar në Tiranë është hartuar nga Bjarke Ingels.


Emri i tij është lakuar disa herë nga kryeministri dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Danezi është një nga arkitektët më të mirë inovatorë në botë, i vlerësuar nga revista Time si një prej njerëzve më me ndikim në botë.

43-vjeçari megjithatë nuk është një emër i panjohur për vendin tonë.

Në vitin 2011 ai fitoi një konkurs për projektin më të mirë për xhaminë e madhe të Tiranës.

Projekti ishte parashikuar për t’u ndërtuar më afër qendrës.

Tre godinat e ndërthurura parashikonin një xhami, një qendër islamike dhe një muze.

Projekti modern nuk mori kurrë jetë dhe më vonë u miratua ndërtimi i një xhamie më klasike, e financuar nga turqit.

PasPara

2 komente

  1. PROBLEM ESHTE SE CFAR KOSTO DO TE KETE TEATRI I NGRITUR NGA PRIVATI DHE SI DO TE MANAXHOHET, NGA SHTETI PASI SHUME HERE KEMI PARE QE PRIVATI HEDHE LUMIN DHE NE FUNDE DO TE BEJE NJE GARAzh TE MADHE DHE DO TE JETE SI GERMADHE POSHTE KULLAVE LLUKSOZE …
    TEATRI DUHET TE JETE TEJET POMPOZ PER TI QENDRUAR KOHES NE TE KUNDERT PRIVATI TE PIRDHET DHE SHTETI TE MARE BORXH DHE TA BEJE ME KETO PARAMETRA …QE NESER TE MOS NA QESHIN FEMIJET TANE …!!!!!KY NUK ESHTE TEATER POR ESHTE NJE GJETJE GJASME MODERNE TE INSTALACIONEVE TE RAMES E DHE TE ERIT ME 4 KLAS FILLORE…….KY NUK QUHET POMPOZ POR GARAZH…..!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Eshte genjeshter sepse nuk ka lidhje arqitekture xhamia turke me projektet daneze te tija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas