Aktualitet

Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar projekton restorantin me famë botërore të Rene Rexhepit “NOMA”
               Publikuar në : 10:09 - 08/09/18 |
mapo.al

Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar, Bjarke Ingels ka hedhur në letër një tjetër projekt madhor, i cili që tani ka fituar vëmendjen e arkitekturës botërore. Bëhet fjalë për projektimin e restorantit me famë botërore të shqiptarit nga Maqedonia, Rene Rexhepi, “NOMA”, në Danimarkë.


Bjarke Ingels, i njohur si djali i artë i arkitekturës daneze, dhe arkitekti më në zë sot në botë, i vendosur në Kopenhagen dhe Nju Jork, ka sjellë një model krejtësisht të ri restoranti, një fshat i dedikuar për bujqësinë, studimin dhe eksperimentimin gastronomik.

Restoranti NOMA, i cili ka fituar 4 herë çmimin si restoranti më i mirë në botë, përmban një grumbull ndërtesash të vogla në fermë, ku Rene Rexhepi do të shërbejë një kuzhine të ndarë në tre segmente sezonale: ushqim deti në dimër dhe pranverë, vegjetarian për verë, dhe produkte pylli në vjeshtë.

Ingels, themelues dhe drejtor kreativ i grupit BIG-Bjarke Ingels, e krijoi këtë “fshat” prej 14.000 metra katrorësh, të përbërë nga 11 pavionë njëkatëshe që korrespondojnë me vizionin e Rexhepit.

 

<
>
Bjarke-Ingels-Group-Studio (1) Bjarke-Ingels-Group-Studio (2) Bjarke-Ingels-Group-Studio (3) Bjarke-Ingels-Group-Studio (4) Bjarke-Ingels-Group-Studio (5) Bjarke-Ingels-Group-Studio (6) Bjarke-Ingels-Group-Studio (7) Bjarke-Ingels-Group-Studio (8) Bjarke-Ingels-Group-Studio (9) Bjarke-Ingels-Group-Studio (10) Bjarke-Ingels-Group-Studio (11) Bjarke-Ingels-Group-Studio (12) Bjarke-Ingels-Group-Studio (13)loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas