Bota, Kryesore

Anulimi i vizitës së Vuçiçit në Skënderaj, reagon BE

Bashkimi Evropian ka reaguar pas vendimit të qeverisë së Kosovës që të mos lejojë presidentin serb, Aleksandar Vuçiç të vizitojë fshatin Banjë në komunën e Skënderajt për shkak të protestave dhe bllokimit të rrugës nga qytetaret.


Zëdhënëse e BE, Maja Kocijancic tha se Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për vendimin e autoriteteve të Kosovës.

“Kërkojmë nga të gjithë përgjegjësit që të garantojnë sigurinë dhe qarkullimin e lirë gjatë ditës në rrugët e vendit. Angazhimi i plotë për ruajtjen e paqes dhe sigurisë së njerëzve në Kosovë dhe popullit serb, mençuria dhe qetësia, janë ato që nevojitet në këto momente”, ka thënë Kocijançic.

Sipas saj, vizita e Vuçiçit ka kaluar e qetë me angazhimin e të gjithë aktorëve përgjegjës, deri në momentin e bllokimit të rrugës për vizitën në Banjë.

Kujtojmë se presidenti serb, pritej të vizitonte fshatin Banjë gjatë vizitës dy ditore në Kosovë, por pas anulimit të lejes nga kryeministri i Kosovës për shkak të protestave, ai ka vizituar veriun e Mitrovicës.

PasPara

1 koment

 1. Vucuci ja arriti qellimit .
  Te Provokoje shtetin e Kosves .
  Efekti psikologjike i mospasjes qetesi e shtet te pamvarur ,
  tronditja e radhes e diplomacise Europiane goditi aty ku duhet .
  Kosovaret jane prekur dhe si te tille nen emocione mundet edhe te gabojne .
  Kte don te arrij BE-ja per te nderlikuar akoma me tej
  moslenjen te qete ,shtetin Kosovare te zhvillohet e ndryshoje .
  Cfar politike diskriminuse e fashiste ,te mbeshteses akoma nji shtet Kriminel
  qe do duhej i gjithi te denohej nga Bota ,per krimet monstruoze e gjenocidin
  qe kryen ne shekuj ne popujt e pambrojtur te Ballkanit nderkohe
  qe serbia ben trimin ,nen armet Ruse dhe mbeshtetjen e politikave fashiste europiane .

  Por shqiptaret e njohin mir qurrashin serb dhe kan ditur ti pergjigjen
  ne cdo kohe .
  Boll e msakruat Ballkanin duke e mbajtur permanent ne Lufte fashista Europaine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas