Aktualitet

Amendamenti i Tetë/ Irlanda voton sot në referendum për ligjet e abortit


               Publikuar në : 12:29 - 25/05/18 |
mapo.al

Në Irlandë mbahet sot referendumi për ligjet e abortit. Votimi do të vendosë nëse do të shfuqizohet një pjesë e Kushtetutës, e njohur si Amendamenti i Tetë, e cila ndalon përfundimin e shtatzënisë.


 

Aktualisht, aborti lejohet vetëm kur jeta e një gruaje është në rrezik, por jo në raste të përdhunimit, incestit ose abnormalitetit fatal të fetusit, shkruan rel.

 

Votimet u hapën në orën 7:00 të mëngjesit, sipas kohës lokale, dhe do të mbyllen në orën 22:00.
Amendamenti i Tetë është përfshirë në Kushtetutë pas një referendumi në vitin 1983 dhe ai e njeh “të drejtën për jetë të të palindurit”.

 


Etiketa: , , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas