Kryesore

Ambasada e SHBA-së dënon sulmin ndaj gazetares: Akte frikacake si ky tregojnë se kriminelët kanë frikë               Publikuar në : 18:18 - 30/08/18 |
mapo.al

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në vendin tonë dënon sulmin me armë ndaj shtëpisë së prindërve të gazetares së kronikës, Klodiana Lala.


Përmes një deklarate të publikuar në faqen zyrtare në fb, Ambasada thotë se dënon me forcë sulmin ndaj gazetares dhe familjes së saj.

Amabasada nxit autoritetet shqiptare të kryejnë një hetim terësor dhe transparent për të nxjerrë autorët përpara drejtësisë.

Ambasada e SHBA-së vlerëson Klodiana Lalën, si gazetarja që ka luajtur një rol të rëndësishëm në reformën e drejtësisë, çështjet e gjyqësorit dhe veprimtarisë kriminale.

” Fakti se ajo u vu në shënjestër demonstron rëndësinë e punës së saj, sjellja e vërtetës tek populli shqiptar” thotë Ambasada.

Në përfundim të reagimit, Ambasada e SHBA-së nënvizon se një media e pavarur është frymëmarrja e një demokracie të vërtetë.

“Akte frikacake si ky tregojnë se kriminelët kanë frikë sa më shumë Shqipëria i afrohet një drejtësie të vërtetë”.

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas