Kryesore

Alarmohen artistët: Po çmontohen natën pajisjet e Teatrit
               Publikuar në : 12:48 - 06/08/18 |
mapo.al

Vendet që deri para pak ditësh farfurinin nga ngjyrat e ndezura të shfaqjeve të Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, sot ngjajnë si sy të shuar. Drejtori i këtij institucioni e ka pasur gjithnjë me merak publicitetin dhe përpiqej që çdo shfaqje ta reklamonte bukur, me postera të shndritshëm.


Sot, ato nuk janë më. I kanë hequr dhe pas tyre kanë mbetur vragat e një muri të palyer. Për ata që e njohin mirë oborrin e Teatrit Kombëtar dhe që këto ditë kanë rezistuar aty, nuk ka qenë e vështirë të dallojnë se aty mungojnë stolat.

Ata stolat e drunjtë që gjendeshin aty kahmoti, poshtë pemëve të oborrit, pranë pishinës, pranë dyerve anësore të godinës, etj., ku uleshin jo vetëm artistët që punonin në dy teatrot, atë Kombëtar dhe atë Eksperimental. Të gjitha këto kanë ndodhur pa zhurmë, pa bujë… Duket si një tërheqje e ngadaltë.

Me sa duket, zhvendosja është përfundimtare, po ashtu edhe boshatisja, edhe braktisja, që i hap udhë vendimit për shembjen e godinës së TK-së. Regjisori Kastriot Çipi, përmes disa fotografish ka dokumentuar atë çfarë po ndodh në hapësirat e Teatrit Kombëtar. Të gjithë i druheshin gushtit, e me sa duket, gushti erdhi…

“Filloi me heqjen e tabelës ndriçuese ‘Eja në teatër’. Pastaj natën u hoqën posterët e shfaqjeve nga fasada e Teatrit Eksperimental në rrugën këmbësore. Dhe po natën, të njëjtët punëtorë të bashkisë, hoqën një duzinë stola nga sheshi i Teatrit. Këto veprime, në vend që të dekurajojnë qytetarët që vijnë çdo mbrëmje në protestë, na bëjnë të gjithëve të shtrojmë pyetjen: A nuk tregojnë këto shenja se procesi i ‘negocimit’ me ‘Fusha ShPK’ do të jetë thjesht një farsë?”, shkruan regjisori Çipi.

Urdhri për zhvendosjen e TK-së pranë Qendrës së re Kulturore “Turbina” është dërguar me kohë në tryezën e drejtorit të TK-së, madje më herët se vetë aktorët të shqetësohen dhe të fillojë lëvizja qytetare për të mbrojtur ndërtesën 80- vjeçare të Teatrit Kombëtar, dikur Rrethi Italo-Shqiptar “Skanderbeg”, i ndërtuar me iniciativën e Mbretit Zog dhe i përfunduar gjatë periudhës së pushtimit fashist.

Nga ana tjetër, në oborrin e TK-së vazhdon protesta qytetare. Krahas deklaratave të përsëritura, protesta po mbahet gjallë edhe përmes performancash e dokumentarësh. Këtyre ditëve është shfaqur një dokumentar për gjyqet komuniste të zhvilluara në ambientet e TK-së, për regjisorin Kujtim Spahivogli, si dhe për protestën për parkun e Liqenit. Përpos artistëve dhe qytetarëve qëndrestarë, prej ditës së parë deri më sot, protestës i janë bashkuar personalitete të publicistikës, arkitekturës, etj., si Maks Velo e Fatos Lubonja, që kanë ndarë edhe përvojat e tyre të mbijetesës./Panorama


Etiketa: , , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas