Aktualitet

Akuzoi qeverinë Italiane si pro ruse, reagon Salvini: Soros, një spekulant i paskrupull
               Publikuar në : 09:44 - 04/06/18 |
mapo.al

Multimiliarderi amerikan George Soros ka dalë hapur kundër qeverisë së re italiane duke hedhur akuza të forta ndaj dy forcave politike që përbëjnë koalicionin qeverisës, Lidhja e 5 Yjet.


I ftuar në Festivalin e Ekonomisë që u zhvillua në qytetin italian të Trentos, George Soros ka dhënë një mesazh të fortë kritik ndaj ekzekutivit të Giuseppe Kontes.

“Jam shumë i preokupuar, tha ai, se qeveria e re italiane është mjaft pranë Rusisë. Të dy forcat politike qeverisëse kanë kërkuar heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë”.

“Putin, u shpreh milarideri ameikan, kërkon të dominojë Europën, nuk do ta shkatërrojë, por ta shfrytëzojë për aftësitë e saj prodhuese, ndërsa ekonomia ruse nën sundimin e Putin mund të shfrytëzojë vetëm lëndën e parë dhe njerëzit”.

Por i menjëhershëm ka qënë reagimi i zëvendëkryeminstrit e ministrit të Brendshëm italian Matteo Salvini.

“Nuk kemi marrë kurrë 1 lirë, 1 euro, 1 rublo nga Rusia, ka deklaruar Salvini. Konsideroj Putin, tha ai, ndër më të mirët nga krerët e shtetit, por më vjen turp nga fakti që në Itali ftohet të flasë një spekullues pa skrupull si zoti Soros”.


Etiketa: , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas