Teknologji

Agjencia Hapësinore Evropiane na prezanton me shpikjen e re…


               Publikuar në : 18:47 - 07/11/18 |
mapo.al

Agjencia Hapësinore Evropiane (ESA), ka dërguar në orbitë satelitin meteorologjik të prodhuar nga pjesët e 10 viteve më parë, transmeton Anadolu Agency (AA).


Sipas lajmit të space.com, sateliti MetOp-C që do të vëzhgojë ndryshimet klimatike dhe përmirësojë parashikimet e motit duke u rrotulluar rreth tokës, është lançuar drejt orbitës me raketën Soyuz të furnizuar nga kompania Arianespace nga Guajana Franceze.

MetOp-C e cila është prodhuar në të njëjtën kohë me satelitët e ngjashëm të lançuar më parë ishte në pritje në depo. Satelitët MetOp A dhe B ishin lançuar në vitin 2006 dhe 2012.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas