Bota

Abuzimet me stadiumin e ri, arrestohen 9 persona për korrupsion
               Publikuar në : 18:22 - 13/06/18 |
mapo.al

Planet e Romës për të ndërtuar një stadium të ri, hasin një pengesë të re, pasi këtë të mërkurë, 9 persona janë arrestuar për korrupsion në lidhje me arenën e re që pritet të ndërtohet në kryeqytetin italian.si, si dhe 6 kolegë të tij. Prokurorët thonë se janë bërë pagesa ilegale në para “cash”, për punëtorë jo ekzistentë dhe për këshillime.


Presidenti amerikan i Romës, Xhejms Palota, e ka prezantuar që në mars 2014 këtë projekt, duke deklaruar që do ishte gati për sezonin 2016-17, por ende ndërtimi nuk ka nisur. Gjithsesi, prokurorët thonë se klubi i Romës nuk është i përfshirë në këtë skandal. Kosto e projektit llogaritet në rreth 1.6 miliardë euro, duke përfshirë më shumë se 200 milionë euro financime publike.loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas