Shëndeti

A rekomandohet të hani kërpudha gjatë shtatzënisë!?

               Publikuar në : 17:29 - 04/06/18 |
mapo.al

Konsumimi i kërpudhave është i sigurt gjatë shtatzënisë, por disa nga llojet e këtij ushqimi duhet shmangur, siç janë ato të papërpunuara, ngase janë kancerogjene.Gjithashtu, jo të gjitha kërpudhat janë të ngrënshme, andaj është e rëndësishme të bëhet dallimi.


Çfarë lloji të kërpudhave mund të hani?
1. Kërpudhat e bardha janë një varietet i zakonshëm që gjenden kudo. Këpurdha e tillë është e lartë në vlera ushqyese. Gjithashtu, ky lloj këpurdhe përmban fibra, e cila përdoret për përgatitjen e supave.

2. Kërpudhat Porcini (Boletus edulis) janë të arta në ngjyrë dhe janë shumëngjyrshe. Këto janë kërpudhat më të shtrenjta dhe përdoren në kuzhinën italiane.

3. Kërpudhat e gështenjës (Agaricus bisporus) duken si kërpudha me ngjyrë të bardhë, por kanë një kapak ngjyrë kafe.

Llojet e kërpudhave që duhet shmangur

Ndër mesin e kërpudhave që nuk rekomandohet të ushqeheni janë kërpudhat magjike, kërpudhat parasol dhe morelat e rreme.

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas