Kryesore

A janë këta dy “vrasësit” e agjentit të dyfishtë rus dhe vajzës së tij në Britani?  

Dy rusë janë shpallur në kërkim nga prokurorët mbi sulmin e Novichok në Salisbury të Britanisë së Madhe.

Daily Mail shkruan se Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov janë të kërkuar për komplot në përpjekje për të vrarë ish-agjentin e dyfishtë Sergei Skripal dhe vrasjen në tentativë të vajzës së tij Julia Skripal.Nëse kapen, ata do të akuzohen gjithashtu për vrasjen në tentativë të policit Ëiltshire Nick Bailey dhe përdorimin e agjentit nervor Novichok në kundërshtim me Aktin e Armëve Kimike.

Mendohet se dy rusët kanë lënë Britaninë menjëherë pas sulmit dhe nuk janë kthyer më.

Prokurorët nuk do të kërkojnë në Rusi ekstradimin e dy burrave, por është marrë një urdhër arresti evropian.

 

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas