KMR

A është kjo mrekullia e 8-të e Botës? Shikoni fotot…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:35 - 14/04/18 |
mapo.al

Të vendosura në ishullin më të madh të Filipineve brezaret e orizit të Banaut merren shpesh si shembull perfekt i harmonisë mes aktivitetit njerëzor dhe natyrës.


Jo më kot kjo zonë njihet edhe si “Mrekullia e Tetë e Botës”.


Një pjesë e këtyre brezareve janë ndërtuar para 2 mijë vitesh nga populli ifugao që shfrytëzonin reshjet e dendura të shiut për të kultivuar prodhimin e tyre kryesor dhe më të rëndësishmin; orizin.


Prej dy mijë vitesh orizi është produkti kryesor i zonës. Për nga vjetërsia, por edhe pamjet që ofrohen, këto brezare konsiderohen si mrekulli të inxhinierisë agro-kulturore të lashtësisë dhe janë në listën e zonave të mbrojtura nga UNESCO.


Nëse do të shtriheshin në një vijë lineare, gjatësia e këtyre brezareve do të shkonte në 20 mijë e 100 kilometra, ose pak a shumë sa gjysma e globit.

<
>
banau8ok-1 banau8ok banau4 banau3 banau10 banau9 banau8 banau6 banau5 banau2 banau1 banau


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas