Kryesore

A e dini cila është pjesa e trupit me rrezik vdekjeprurës?


               Publikuar në : 07:59 - 07/09/18 |
mapo.al

Në trupin tonë ka pjesë të cilat shtojnë rrezikun e vdekjes. Sipas një studimi më të fundit është konstatuar se akumulimi i yndyrës në bel dyfishon rrezikun e vdekjen e parakohshme.


Studiuesit i publikuan rezultatet e studimit klinik të kryer mbi 359,000 njerëz, mosha mesatare prej 51,9 vjetësh, duke përfshirë 65,4% të grave.

Nga studimi doli që çdo rritje në gjatësinë e belit prej pesë centimetrash rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme: 17% për meshkujt dhe 13% për gratë.

Tobias Pischon nga Instituti Gjerman i Njeriut ushqyerit Potsdam-Rehbrücke, një studiues kryesor në këtë fushë, beson se rezultati më i rëndësishëm i të gjithë studimit që ka gjetur se shëndeti dhe rreziku i vdekjes së parakohshme nuk do të ndikojë në njerëz vetëm mbipeshë, por edhe paraqitjen e indeve yndyrore në trup.

Këto të dhëna duhet të tregojnë se mjekët në mënyrë rutinore gjatë çdo vizite të pacientit, përveç peshës trupore dhe indeksit të masës trupore, duhet të matë  gjerësinë e belit.

Nëse keni një volum në rritje të profesionit tuaj, duhet: Të rritni sasinë e ushtrimeve fizike dhe punoni çdo ditë, shmangni pirjen e alkoolit më shumë dhe përmirësoni cilësinë e dietës tuaj.

Këto janë disa këshilla që nëse do t’i zbatoni me përpikmëri do të  zvogëloni ndjeshëm rrezikun e vdekjes së parakohshme./Living


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas