Kryesore

A do të vazhdojnë reshjet? Ja çfarë sjell moti gjatë fundjavës
               Publikuar në : 16:50 - 15/06/18 |
mapo.al

Në një kohë kur sot zonat Qendrore dhe Juglindore janë përfshirë nga reshjet e shiut, që parashikohet të vijojnë deri në orët e vona të pasdites, dilemë mbetet se si do të jetë moti përgjatë fundjavës.


Kështu, sipas Meteoalb edhe përgjatë fundjavës moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira, ndërsa e shtuna dhe e diela do të shoqërohen nga shira afatshkurtër.

“Sot vijon me kthjellime dhe vranësira të cilat në mesditë sjellin shira në Veri – Qendër por pasditja lokalizon shirat në Qendër dhe zonat Lindore. Vonë në mbrëmje shirat largohen nga pjesa më e madhe e vendit.

Fundjava mbetet me kthjellime dhe vranësira gjatë orëve të paradites por vranësirat fuqizohen në pjesën e dytë të ditës duke sjellë shira afatshkurtër thuajse në të gjithë vendin të shtunë dhe kryesisht në zonat Lindore ditën e diel.

Temperaturat sot paraqiten me rënie të lehtë duke shënuar maksimalisht 29°C ndërsa fundjava sjell rritje graduale të temperaturave duke ngjitur maksimumin në 32°C”, thuhet në njoftimin e Meteoalb.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas