Kryesore

A do të dëbohen emigrantët shqiptarë? Ministri gjerman sqaron gjithçka
               Publikuar në : 19:39 - 22/07/18 |
mapo.al

Ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane në Ministrinë e Jashtme Gjermane Michael Roth ka zhvilluar një vizitë sot në Shqipëri ku ka takuar homologun e tij, Ditmir Bushati.


Në konferencën për shtyp ministri gjerman u pyet dhe për  ardhjen e emigrantëve në Shqipëri dhe ai u shpreh se kjo nuk ka qenë asnjë herë kërkesë nga Evropa në kërkim të hapjes së negociatave.

Roth shtoi se po punohet për një zgjidhje dhe Shqipëria ishte e mirëpritur për të dhënë ndihmën e saj.

“Nuk ka asnjë kusht në raportin tonë për hapjen e negociatave për mbylljen e kufijve për emigrantët, por nuk ka asnjë kërkesë për hapje kampesh për emigrantë. Ne jemi në kërkim të një zgjidhje për të bërë më të mirën e mundur. Por Shqipëria është e lutur që të jap ndihmën për këtë gjë”, ishte kjo deklarata e ministrit gjerman.


Etiketa: , , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas