“S’kam parë si ky’: Kush është kryegjyqtari që çuditi vëzhguesin e ONM-së
Plumb pas koke: Si u vra Ardi Boduri aksidentalisht gjatë gjahut
Studentët e Ekonomikut: Nuk paguajmë tarifat pa marrë përgjigje për 8 kërkesat
Amfibi që zhyt kokën në rërë merr emrin Donald Trump
Mbani frymën: Momentet më të mrekullueshme të Nënës Natyrë gjatë vitit 2018
Zemërimi me zyrën e Merkel: Ku shkoi Krishtlindja?
Studentët paralajmërojnë tryeza diskutimi: Por Rama nuk është i ftuar
Protesta vazhdon, Rama u plotëson kërkesën e parë
Poshtë studentët! Rroftë sistemi!
Qeveria në rolin e prindit, t’i trajtojë studentët si bij
BOTIMI I UET-PRESS/ Mesazhet e rëndësishme të Hans Dietrich Genscher
“Problemi i Europës është Gjermania, jo Italia”
BOTIMI I UET-PRESS/ Format e biznesit dhe taksimi i ndërmarrjes
Kë të besojmë për Kosovën, Bashkimin Europian apo Shtetet e Bashkuara?
Aksidenti në gjah në Elbasan: E vrasin shokët, ja detajet

NGËRÇ

Demonstrim force

“S’kam parë si ky’: Kush është kryegjyqtari që çuditi vëzhguesin e ONM-së

Kryetari i Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Pukë u përball me probleme të shumta ditën e djeshme, teksa doli përpara Komisionit …

Plumb pas koke: Si u vra Ardi Boduri aksidentalisht gjatë gjahut

Policia e Elbasanit ka zbuluar detaje të reja nga ngjarja tragjike që i mori jetën 37-vjeçarit Ardi Boduri teksa kishte …

Studentët e Ekonomikut: Nuk paguajmë tarifat pa marrë përgjigje për 8 kërkesat

Dy ditë më parë (17 dhjetor) studentët dhe dekanati i Fakultetit të Ekonomikut kanë mbajtur një mbledhje, nga e cila …

Miratohet ligji për amnistinë në Maqedoni

Parlamenti i Maqedonisë e miratoi ligjin e amnistisë lidhur me ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit të kaluar …

Zemërimi me zyrën e Merkel: Ku shkoi Krishtlindja?

Kjo është periudha kur gjermanët urojnë njëri-tjetrin: Gëzuar Krishtlindjet! Por një kartolinë e dërguar nga zyra e kancelares Angela Merkel, …

Studentët paralajmërojnë tryeza diskutimi: Por Rama nuk është i ftuar

Sot protesta studentore hyn në ditën e 15 të saj. Si çdo ditë studentët kanë planifikuar një ditë më parë …

Protesta vazhdon, Rama u plotëson kërkesën e parë

Kryeministri Edi Rama në takim me stafin pedagogjik dhe disa studentë të Universitetit Bujqësor të Tiranës premton uljen e tarifave …

Aksidenti në gjah në Elbasan: E vrasin shokët, ja detajet

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në qytetin e Elbasanit. Një 36-vjeçar është qëlluar me armë gjahu gjatë mesnatës. Si pasojë …

Parashikimi i motit: Temperaturat mbeten të pandryshueshme

Si pasojë e ardhje së masave ajrore më të ftohta i gjithë territori i Shqipërisë do të kushtëzohet nga mot …

Dorëheqja e Xhafajt/ Kryemadhi: Rama e shkarkoi se do arrestonte Dakon

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, u shpreh se, kryeministri Edi Rama, shkarkoi përmes Twitter-it ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj pasi …

Kryemadhi: Veliaj, kryeministër në vend të Ramës

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u shpreh në emisionin “Dritare” në News24 se, një efekt që mund të sjellin skandalet …

Shpëtoi 20 fëmijë nga gruaja e rrezikshme me thikë. Shqiptari, ‘Hero i Vitit’ në Suedi

Një shqiptar i Kosovës është shpallur “Hero i Vitit 2018” në Suedi. Ai quhet Fidan Bejta dhe do të nderohet të mërkurën …

Kthehen në Parlament për mandatet? Ja si përgjigjet Kryemadhi…

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka mohuar akuzat se, opozita po shkon në Kuvend për të shpëtuar mandatet. “Për sa …

NJOFTIME

SHOWBIZ / LIFESTYLE

MAPO LETRARE

Dikur

BOTIMI I UET-PRESS/ Incidenti që kulmoi me pushtimin e Shqipërisë

Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri ‘Pushtimi: Ministri amerikan në Tiranë, Hugh Grant, rrëfen 7 prillin shqiptar’ Zoti Sekretar i …

BOTIMI I UET-PRESS/ Komploti që solli pushtimin e Shqipërisë

Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri ‘Pushtimi: Ministri amerikan në Tiranë, Hugh Grant, rrëfen 7 prillin shqiptar’ Zoti Sekretar i …

Shkrimi i ‘Le Journal’ i vitit 1938: Kur Shqipëria po bëhej me mbretëreshë

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te …

BOTIMI I UET-PRESS/ Greqia nazifashiste e Joani Metaksas

Nga Arben P. Llalla Pjesë nga libri “Kolaboracioni dhe Gjenocidi në Çamëri/ 1944-1945 E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me …

BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Italia, Greqia dhe propaganda’

Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri ‘Faik Konica: Jeta në Uashington’ Më 15 tetor 1940 paradite, në zyrën e Duçes …

BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Me arvanitasin e shquar Vangjel Ljapi’

Nga Bashkim Zeneli Pjesë nga libri ‘Miqësi e trazuar: Greqia në kujtimet e ambasadorit’ e Mjeshtrit të Madh Një ditë, …

BOTIMI I UET-PRESS: Si shpërtheu ‘Lëvizja Studentore’ në dhjetor të vitit 1990

Mapo boton një fragment nga libri “Fillimet” i publicistit Preç Zogaj, i cili u botua nga UET-PRESS. “Fillimet”, i pagëzuar …

SPORT

Orges Shehi u dorëhoq nga Skënderbeu? Klubi: Ja e vërteta…

Pas qarkullimit të lajmit se klubi korçar i Skënderbeut ka shkëputur marrëdhëniet me trajnerin Orges Shehi, ka ardhur edhe sqarimi …

Michael Schumacher është ngritur në këmbë!

A2 CNN Më 29 dhjetor mbushen 5 vjet që nga aksidenti i tmerrshëm që Michael Schumacher pësoi në një pistë …

Short drithërues në Ligën e Kampioneve: Pa fat Juve, Bayern dhe PSG!

Në Nyon të Zvicrës, u hodh mesditën e sotme, shorti i ruandit të 1/8-ave të UEFA Champions League. Kampionët në …

Nga rezervë futet në minutën e 70-të, Fenomeni Shaqiri i jep fitoren Liverpoolit

Liverpooli ka fituar derbin anglez ndaj Manchester Unitedit me rezultat 3-1 në ndeshjen e vlefshme për javën e 17-të të …

Fitorja e Uldedajt/ Flet legjenda Krasniqi: Pashë një dyluftim si rrallë herë

Ringu vazhdon t’i dhurojë emocione edhe një legjende si Luan Krasniqi, i cili ishte dje një prej mbështetësve me të …

Boksieri shqiptar Jurgen Uldedaj, kampion bote në ‘WBO Junior’

Boksieri i ri shqiptar, Jurgen Uldedaj u shpall Kampion Bote në kategorinë WBO Junior, të boksit, pasi mposhti argjentinasin Nikolas …

Torino/ Ronaldo rrëfen ‘fërkimin’ me portierin dhe golin që…

Kristiano Ronaldo është “juventizuar” në maksimum, sepse ndryshe nga e kaluara, tashmë ai është gati që të mendojë mbi të …

SHËNDET

Hudhra e egër – Shëruesja e plotfuqishme

Vlerat shëruese të hudhrës së egër janë thuajse të panjohura, ndonëse çdo ekspert i mjekësisë alternative e rekomandon këtë barishte …

Kura kundër reumatizmës, mbipeshës dhe sinozitit – Si ta përdorni çdo mëngjes

Hudhra është një ushqimet më mirëbërëse për organizmin. Përdorimi i saj i rregullt çdo ditë ndihmon në trajtimin e shumë …

Jeni gjumashë? Shkenca ka një lajm të mirë për ju…

Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë …

Farat e karafilit – Si t’i përdorni pas çdo vakti kundër aciditetit

Aciditeti dhe problemet me fryrjet në stomak janë jo vetëm bezdisëse por shkaktojnë parehati të madhe. Aciditeti në stomak shoqërohet …

Mosfunksionimi erektil: Stërvitja mund të jetë zgjidhja

Nga Helle Gerbild, Christian Graugaard dhe Kristina Areskoug-Josefsson The Conversation Meshkujt me mosfunksionim erektil mund të përmirësojnë funksionin e tyre …

Çaji bimor me limon dhe mjaltë – Kura që ju duhet kundër të ftohurës

Kolla dhe bllokimi i rrugëve të frymëmarrjes luajnë një faktor pengues për gjumin por edhe për aktivitetet e përditshme. Mjekët …

Pse dhembin muskujt në mëngjes – Çfarë duhet të bëni

Vështirësitë në lëvizje si pasojë e ngurtësimit ose kontraktimit të muskujve njerëzit zakonisht ia atribuojnë moshës ose plakjes. Megjithatë studimet …

Media

‘Dënojmë cënimet e fjalës së lirë’, AMA reagon pas kërcënimit të Ylli Rakipit

Autoriteti i Mediave Audiovizive ka reaguar pas kërcënimeve në adresë të gazetarit Ylli Rakipi. AMA deklaron se po përcjell me …

‘Autori frymëzues është Rama’, PD-ja reagon pas kërcënimit ndaj Ylli Rakipit…

Pas lajmit të publikuar ditën e sotme në lidhje me faktin se drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi ka …

Rrëfehet Albana Osmani: Si e fitova unë punën në ‘Top Channel’…

Moderatorja Albana Osmani, e ftuar në Xing me Ermalin’, ka ka treguar për herë të parë historinë interesante si e …

E drejta për informim fillon nga një pyetje e thjeshtë

Banorët e lagjes “10 Korriku” në Vlorë prej muajsh protestojnë kundër ndërtimit të një kompleksi pallatesh, pasi punimet po u …

MEDIA TREND/ Alba Alishani: Koha për një logo të madhe si A2-CNN

Një kanal i ri informativ i është shtuar listës së gjatë me televizione lajmesh. Por A2 vjen me vulën e …

PD pengoi ardhjen e studentëve në Top Channel? Reagon selia blu: Montazh

Disa media publikuan një foto ku shihej një mesazh i deputetes së Partisë Demokratike, Grida Duma, në WhatsApp për atë …

‘Rama tallej me shkurtësinë e tij’! ‘Je si jevgë’: Sherr Rudina Xhunga-Ilir Babaramo

Ka pasur një përplasje të ashpër mes gazetarëve Ilir Barbaramo dhe Rudina Xhunga. Kjo e fundit përmes një shkrimi në …

TEKNOLOGJI

Njëri amerikan, tjetri… dy helikopterët më të frikshëm luftarak të botës

Ushtritë kanë dy lloje më të zakonshëm helikopterësh: helikopterë sulmi dhe helikopterë transporti. Të parët mbajnë shumë armë, të dytët …

Risia e Galaxy S10 që do t’i lë pas “me kilometra” iPhone-t

Galaxy S10 nga Samsung mund t’i shtyjë kufijtë e asaj që ne kishim menduar se mund ta arrinte një telefon …

Risia e Instagram, mund të ndani historitë vetëm me miqtë e afërt

Ditën e Premte, rrjeti social i fotografisë në pronësi të Facebook, Instagram, lançoi një veçori të re në aplikacionin mobil …

Helmeta e ‘Microsoft’ që do të përdoret në misione speciale

Sistemi “HoloLens”, nga Microsoft, përdoret aktualisht në disa profesione, si për shembull ndërtimi. Por shumë shpejt do të futet në …

Aplikacioni i ‘dadove’/ Facebook e Twitter, në aksion kundër

Facebook ka nisur ta verifikojë me kujdes aplikacionin që kontrollon dadot e fëmijëve, ndërsa “Twitter”-i e ka bllokuar atë krejtësisht. …

Mision në Mars/ Sonda robotike, studim nëntokës së planetit të kuq

NASA do të përpiqet të ulë një tjetër sondë robotike në sipërfaqen e Marsit. Zbritja e “InSight” do të tentohet …

Rritja e popullsisë? Kina hedh sytë edhe nga Hëna…

Kina planifikon të ndërtojë një pallat në Hënë dhe kur themi pallat, bëhet fjalë për një pallat në kuptimin e …


CLOSE
CLOSE
Pas