‘Me këtë ritëm largimi…’, Gjermania jep alarmin për Shqipërinë, paralajmëron…
Që të duken pak më të reja… ja si ‘torturohen’ këto vajza
Si komunikon protesta

Si komunikon protesta

‘Ndërhyni, ose do t’i spastrojmë’, Erdogan ka një ultimatum për SHBA-të…
Studentët kërkuan dorëheqjen e tij, reagon Dekanati për Dhori Kulen
Shpenzon edhe ‘Mercedes’ plot 20 miliardë euro… për këtë teknologji
Protesta/ Rama sërish thirrje për studentët: Po na bëhet dialogu burrë…
Nga Londra Veliaj, thirrje studentëve: Kërkesat tuaja, të drejta! Dialogoni me…
Analisti i Gallup flet për Zërin e Amerikës: Ja pse duan të ikin shqiptarët…
Të gjithë duan të ikin atje… shqiptari vjen nga Gjermania dhe realizon apartamentin e ëndrrave në Tiranë
E drejta për informim fillon nga një pyetje e thjeshtë
Ky produkt vriste njerëz që prej 1971-shit, kompania ‘J&J’ e dinte për ngjyrosësin kancerogjen
Protesta/ ‘Dhori Kule ik!’, studentët kërkojnë largimin e dekanit të Ekonomikut
Pasi të lexoni këto arsye… duhet ta fshini menjëherë Facebook-un
Video/ Basha: Rama po luan me studentët. Të gjithë qytetarët të bashkohen…

Rrëfehet Albana Osmani: Si e fitova unë punën në ‘Top Channel’…

Moderatorja Albana Osmani, e ftuar në Xing me Ermalin’, ka ka treguar për herë të parë historinë interesante si e …

‘Me këtë ritëm largimi…’, Gjermania jep alarmin për Shqipërinë, paralajmëron…

Protesta e studentëve shqiptarë ka bërë jehonë në shumë media ndërkombëtare. Së fundmi kjo protestë është raportuar edhe nga radioja …

Si komunikon protesta

Nga Ardian Vehbiu “Të bisedojmë”, u thotë kryeministri Rama studentëve të protestës. Pa çka se e vetmja gjë që studentët …

‘Ndërhyni, ose do t’i spastrojmë’, Erdogan ka një ultimatum për SHBA-të…

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, tha se SHBA-të duhet t’i largojnë trupat kurde nga qyteti i Manbixhit, në Siri, përndryshe …

Video/ ‘Hidhni armët, asnjë lëvizje’, si u grabit makina me paratë e patentave…

Po transportonte paratë e Drejtorisë së Patentave për në bankë, grabiten 7.5 milionë lekë nga makina e sigurisë private. Makina …

Studentët kërkuan dorëheqjen e tij, reagon Dekanati për Dhori Kulen

Pas kërkesës së studentëve për dorëheqjen e dekanit të Fakultetit Ekonomik Dhori Kule, pasi sipas tyre nuk ka shkuar në …

Protesta/ Rama sërish thirrje për studentët: Po na bëhet dialogu burrë…

Kryeministri Edi Rama vijon të kërkojë dialog me studentët të cilët vijojnë protestën ne ditën e tyre të 11. Por …

Nga Londra Veliaj, thirrje studentëve: Kërkesat tuaja, të drejta! Dialogoni me…

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në prononcimin e tij për median pas protestave të studentëve, tha për “Top …

Analisti i Gallup flet për Zërin e Amerikës: Ja pse duan të ikin shqiptarët…

Në një anketë, Shqipëria renditet e katërta në një listë me 152 vende përsa i përket dëshirës së qytetarëve për …

E drejta për informim fillon nga një pyetje e thjeshtë

Banorët e lagjes “10 Korriku” në Vlorë prej muajsh protestojnë kundër ndërtimit të një kompleksi pallatesh, pasi punimet po u …

Ky shtet… njeh Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Kryeministri australian, Scott Morrison konfirmoi vendimin e qeverisë së tij për të njohur Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit. Gjithsesi, …

Kryemadhi nga Lushnja: Harroni kartën e partisë, të hënën me studentët

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u bëri thirrje nga qyteti i Lushnjes të gjithë anëtarëve të LSI-së kudo që janë …

Vijojnë edhe në fundjavë… ndërtimet pa leje te ‘Astiri’ po shemben

Pavarësisht reshjeve të dendura të shiut, Inspektorati Ndërtimor i Bashkisë së Tiranës që në orët e para të mëngjesit të …

NJOFTIME

SHOWBIZ / LIFESTYLE

MAPO LETRARE

Dikur

BOTIMI I UET-PRESS: Si shpërtheu ‘Lëvizja Studentore’ në dhjetor të vitit 1990

Mapo boton një fragment nga libri “Fillimet” i publicistit Preç Zogaj, i cili u botua nga UET-PRESS. “Fillimet”, i pagëzuar …

BOTIMI I UET-PRESS/ Faik Konica: Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët

Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri: ‘Faik Konica: Jeta në Uashington’ Siç e rrëfen vetë në shkrimet e tij, ky …

Dokumenti/ Ja si rrëmbehej shtëpia dhe prona në komunizëm…

Shkresa e majit 1946, ku jepet një prej urdhrave të shumtë të këtij lloji në atë kohë, për zaptimin e …

BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Krimet ndaj minoritetit shqiptar në Greqi’

Pjesë nga libri ‘Kolaboracioni dhe Gjenocidi në Çamëri/ 1944-1945: E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët’ Nga Arben P. …

Dokumenti/ Çfarë kërkoi Shqipëria nga Europa më 1990-ën

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë përmes rubrikës “Diploarkiva” ka publikuar një material, i cili tregon se Shqipëria kur …

BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Racizmi ndaj minoritetit shqiptar në Greqi’

Pjesë nga libri ‘Kolaboracioni dhe Genocidi në Çamëri/ 1944-1945: E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët’ Nga Arben P. …

Kur studentët e Sorbonës protestonin më 1968-ën

Më 3 maj 1968, një protestë studentore nga Universiteti i Sorbonës pothuajse nxiti një revolucion. Në protestë kundër mbylljes së …

SPORT

“Tifozat Kuq e Zi” do t’i bashkohen protestës së studentëve

Grupimi i tifozëve të kombëtares shqiptare të futbollit, “Tifozat Kuq e Zi” ka paralajmëruar përmes një postimi në Facebook se …

Messi-Suarez-Dembele, ja sa gola ka shënuar kjo treshe për Barçën…

23 ndeshjet e para zyrtare të Barcelonës në këtë sezon kanë bërë që të konfirgurohet pak nga pak një treshe …

Ferit Keta, për herë të parë kampion bote ne kikboks

Ferit Keta u shpall për herë të parë kampion bote ne kikboks, pasi mundi turkun Fatih Karakus në Mynih. Më …

Teuta dhe Partizani ndajnë nga një pikë në Durrës, japin spektakël në ‘Niko Dovana’

U mbyll pa fitues sfida e zhvilluar në “Niko Dovana” të qytetit të Durrësit, mes Teutës vendase dhe Partizanit kryesues …

Juventus pa rivalë në Itali, Interi bie në transfertën e “Zonjës”

Juventus nuk di të ndalet. Në sfidën e sotme përballë Interit, skuadra e drejtuar nga Massimiliano AlLegri ka triumfuar përballë …

Injorohet Messi, Rivaldo befason të gjithë: Ky lojtar meritonte ‘Topin e Artë’

Ish-fituesi i Kupës së Botës me Brazilin në vitin 2002, Rivaldo, e ka cilësuar të padrejtë garën për “Topin e …

Video: Fituesja e Topit të Artë shokohet nga pyetja seksiste

Ceremonia e Topit të Artë (Ballon d’Or) u eklipsua pasi fituesja femër e këtij çmimi u ndje e ofenduar në …

SHËNDET

‘Hajde pimë një kafe’: Do vriste veten, kur ajo e kapi në bel dhe…

Një mama e re me një djalë kishte vendosur që t’i jepte fund jetës së saj. Ajo kishte hipur në …

20 arsye shëndetësore pse duhet t’i përdorni patjetër hithrat

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në …

Këshillat që ju duhen për zhdukjen e ngjyrës së verdhë të dhëmbëve

Nëqoftëse nuk e keni këtë problem me siguri keni menduar se po flasim për tartarin si ushqim, por jo nuk …

Gripi te fëmijët, këshilla për prindërit për temperaturën, ushqimin e kujdesin

Temperatura në fëmijët e vegjël, shpeshherë është fobi për prindërit, të cilët tentojnë në çdo mënyrë për ta ulur sa …

Kujdesi: Diabeti tip 2 i kthyeshëm, flet dietologia Blerina Bombaj

Një rritje e vazhdueshme e yndyrave në gjak, është e dëmshme për këto qeliza. Por jo çdo lloj yndyre, ato …

Kontraceptivët: 5 arsye shëndetësore pse mjekët i rekomandojnë

Promovimi i planifikimit familjar dhe sigurimi i metodave kontraceptive të preferuara për gratë dhe çiftet, është thelbësor për sigurimin e …

Ja kura e fortë kundër reumatizmës, mbipeshës dhe sinozitit

Hudhra është një ushqimet më mirëbërëse për organizmin. Përdorimi i saj i rregullt çdo ditë ndihmon në trajtimin e shumë …

Media

PD pengoi ardhjen e studentëve në Top Channel? Reagon selia blu: Montazh

Disa media publikuan një foto ku shihej një mesazh i deputetes së Partisë Demokratike, Grida Duma, në WhatsApp për atë …

‘Rama tallej me shkurtësinë e tij’! ‘Je si jevgë’: Sherr Rudina Xhunga-Ilir Babaramo

Ka pasur një përplasje të ashpër mes gazetarëve Ilir Barbaramo dhe Rudina Xhunga. Kjo e fundit përmes një shkrimi në …

Fevziu: Mbështes protestën e studentëve dhe jam kundër atyre të ‘Astirit’…

Është një ndër personazhet që ka përkrahur protestën e studentëve, ndërsa iu bashkua atyre para Ministrisë së Arsimit. Bëhet fjalë …

Vrasja e gazetarit: Zbardhen çastet e fundit të Kashoggit

Nuk marr dot frymë; këto kanë qenë fjalët e fundit të Jamal Khashoggi pas pritës në konsullatën saudite në Stamboll. …

Rudina Xhunga: Studentët e dhjetorit që nuk kërkojnë pushtet, por shtet

Nga Rudina Xhunga Protesta e opozitës, (asaj reales) të shqiptarëve kundër arrogancës së të pushtetshmit, korrupsionit të më të fortit, …

Blendi Fevziu: Studentët ndihen të fyer e të papërfaqësuar

Gazetari Blendi Fevziu i cili ka ndjekur edhe në terren protestën e studentëve ka folur në studion e ABC News …

Është mirë të bësh valixhet Kryeministër!

Nga Artur Zheji Peri këputet kur hollohet, zu-llumi, kur trashet, ma thoshte shpesh gjyshja ime këtë fjalë të urtë, që …

TEKNOLOGJI

Risia e Galaxy S10 që do t’i lë pas “me kilometra” iPhone-t

Galaxy S10 nga Samsung mund t’i shtyjë kufijtë e asaj që ne kishim menduar se mund ta arrinte një telefon …

Risia e Instagram, mund të ndani historitë vetëm me miqtë e afërt

Ditën e Premte, rrjeti social i fotografisë në pronësi të Facebook, Instagram, lançoi një veçori të re në aplikacionin mobil …

Helmeta e ‘Microsoft’ që do të përdoret në misione speciale

Sistemi “HoloLens”, nga Microsoft, përdoret aktualisht në disa profesione, si për shembull ndërtimi. Por shumë shpejt do të futet në …

Aplikacioni i ‘dadove’/ Facebook e Twitter, në aksion kundër

Facebook ka nisur ta verifikojë me kujdes aplikacionin që kontrollon dadot e fëmijëve, ndërsa “Twitter”-i e ka bllokuar atë krejtësisht. …

Mision në Mars/ Sonda robotike, studim nëntokës së planetit të kuq

NASA do të përpiqet të ulë një tjetër sondë robotike në sipërfaqen e Marsit. Zbritja e “InSight” do të tentohet …

Rritja e popullsisë? Kina hedh sytë edhe nga Hëna…

Kina planifikon të ndërtojë një pallat në Hënë dhe kur themi pallat, bëhet fjalë për një pallat në kuptimin e …

Është një superjaht por ngjan me një anije aliene

Projektet e jahteve luksoze janë nga më të ndryshmet, e shumë prej tyre kanë nga diçka specifike që i bën …


CLOSE
CLOSE
Pas