Arkiva 2

Risia e AppleWatch, monitoron edhe simptomat e sëmundjes së Parkinsonit               Publikuar në : 17:48 - 11/06/18 |
mapo.al

Apple vjen me risi jo vetëm në funksion të argëtimit të njerëzve por edhe të shëndetit të tyre.


Me modelin e orës “AppleWatch”, mund të kontrollohen edhe simptomat e Parkinsonit.

Sipas faqes zyrtare të saj, me këtë aksesor mund të monitorohen dy simptomat e sëmundjes, dridhjet dhe dyskinesinë (lëvizjet e pakontrolluara të muskujve).

Ndërfaqet e programacionit të quajtura ”Movement Disorder”, bashkohen te ResearchKit, një platformë që lejon kërkuesit shkencorë të krijojnë aplikime për të mbledhur të dhëna për studimet shkencore.


Etiketa: , , , , ,

Pas