Kronika

“4 vrasje mund të ishin parandaluar”: Shqipëria akuzon Belgjikën për dosjen e Bajrit, vjen reagimi
               Publikuar në : 10:18 - 26/09/18 |
mapo.al

Shqipëria akuzon Belgjikën se vonoi disa muaj për të dërguar një vendim për dënimin e Safet Bajrit (Rustemi), ndërkohë që ai gjatë kësaj kohe kreu krime serioze në Shqipëri, përfshi vrasjet.


Rustemi shihet si një nga kriminelët mët ë rrezikshëm në Europë, shkruan Gazeta e Antverpës, por ai u deportua nga Belgjika pavarësisht se kishte mbi shpinë një dënim prej 22 vitesh burg.

Gazeta shkruan se një zyrtar shqiptar është shprehur se “nëse provat për dënimin e tij do kishin ardhur katër muaj ma herët, katër vrasje do ishin parandaluar”.

Në lidhje me këto akuza ka reaguar edhe Ministri i Drejtësisë në Belgjikë, Koen Geens.

Ai tha se në Shqipëri ka një betejë politike mes qeverisë dhe opozitës për çështjen e korrupsionit. Por e pranoi se kishte një gabim njerëzor sa i përket procedurës nga ana e palës belge.

Sipas tij, gjëja më e rëndësishme është që e gjithë banda është kapur falë një aksioni të mirëkoordinuar nga ana e policisë shqiptare dhe asaj belge.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas