Aktualitet

37 mijë maturantë në testim, preferencë kryesore mbetet Juridiku


               Publikuar në : 07:55 - 05/06/18 |
mapo.al

Sipërmarrja duket se nuk po i tërheq shumë të rinjtë të cilët duan të vijojnë studimet e larta.


Maturantët, të cilët iu nënshtruan provimit të parë për gjuhën e huaj, të pyetur nga televizioni Scan, radhitën në krye të preferencave Juridikun, Shkencat Sociale dhe Mjekësinë duke lënë Ekonomikun ndryshe nga vitet e tjera si alternativë plotësuese.Gjuha e huaj ishte provimi i parë i detyrueshëm.

Testi vlerësohet me 50 pikë me 25 pyetje gjithsej të cilat u vlerësuan si jo të  vështira nga maturantët.

Letërsia, matematika dhe ato me zgjedhje janë provimet që pritet t’i nënshtrohen në ditët në vijim 37 mijë maturantë në mbarë vendin.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas