Ballina Aktualitet A po ftohet LSI me PD-në për shkak të zgjedhjeve lokale? Ja...

A po ftohet LSI me PD-në për shkak të zgjedhjeve lokale? Ja çfarë thotë Kryemadhi


Së fundi ka pasur spekulime se aleanca mes PD dhe LSI nuk është ajo e para.

Megjithatë kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi doli në një konferencë për shtyp ku dha disa mesazhe që mund të kenë disa lexime.


Ajo i bëri ftesë Edi Ramës që të bashkëpunojnë si me rastin e ligjit të vetingut në Policinë e Shtetit.

Por Kryemadhi lëshoi edhe fyerje ndaj Ramës, duke thënë se nuk ka marrë dashuri kur ka qenë i vogël.

Sa i përket kokainës së kapur në Maminas, Kryemadhi tha se shqetësimi i saj janë të rinjtë e Shqipërisë, jo ata të Europës.

Kryemadhi reagoi për herë të parë në lidhje me çështjen e lobimit të PD.

Duke i quajtur përralla, Kryemadhi deklaroi se këto gjëra nuk janë problemi thelbësor që ka vendi ynë.

“Problemi nuk është nëse Basha bëri foto me Trump apo ka bërë lobing në SHBA. Rama veshi fustan për të bërë foto më Obamën. Jam kundër kompanive lobiste. Po të investigohet janë miliona euro e dollarë për lobimin e Ramës në SHBA. Problemi që ka sot Shqipëria është mungesa e vendeve të punës, mungesa e investimeve, filmat me 007 janë bërë qesharakë duke parë që përrallat duan të na largojnë vëmendjen nga gjërat kryesore”, tha Kryemadhi.

Megjithatë pyetja që mbetet është nëse PD dhe LSI do të bashkëpunojnë për zgjedhjet vendore, pasi spekulohet se një arsye e ftohjes mes PD dhe LSI ka lidhje me afrimin e zgjedhjeve lokale.

“Nuk është vendim që më përket mua, u përket strukturave të partisë. Zgjedhjet lokale nuk kanë të bëjnë me programe politike po dhe individët. Individi do të jetë ai që do të garojë. Nuk garon Monika si kryetar e LSI, po individi për kryetar bashkie dhe individët në listat e këshillave bashkiak dhe në fund të ditës janë ata që përplasen për problemet. Përsa i përket bashkëpunimit elektoral, LSI është e vendosur në pozicionin e saj opozitar”, tha Kryemadhi.

Kryetarja e LSi e pyetur për marrëdhëniet me dy liderët kryesorë, Edi Rama dhe Lulzim Basha, tha se marrëdhëniet personale janë shumë të mira. Me zotin Basha ka marrëdhënie bashkëpunimi përsa i përket frontit opozitar.

“E kam thënë dhe e them gjithmonë marrëdhëniet e mia qoftë me zotin Basha, dhe me zotin Rama, personalisht janë shumë të mira. Me zotin Basha aktualisht jemi në marrëdhënie bashkëpunimi përsa i përket frontit opozitar. Përsa i përket boshtit politik, po ua them dhe njëherë, në 27 vite tranzicion nuk jemi mësuar të shohim partitë e opozitës të jenë të hapura për zgjidhje dhe alternativë, jemi mësuar të shikojmë ‘po’ ose ‘jo’, ka ‘edhe mundet”, vijoi zonja Kryemadhi.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here