Ballina Aktualitet “613 kg kokainë”, nis verifikimi i pasurisë për Arbër Çekajn dhe dy...

“613 kg kokainë”, nis verifikimi i pasurisë për Arbër Çekajn dhe dy të arrestuarit


Prokuroria e Krimeve të Rënda u ka nisur një shkresë bankave dhe Hipotekave për të verifikuar pasuritë e Arbër Çekajt, Donaldo Lushajt dhe Armando Pezakut në lidhje me sasinë prej 613 kg kokainë që u kap në Portin e Durrësit, thonë burimet për ABC News.

Ngarkesa me kokainë u transportua me konteiner së bashku me një porosi bananesh nga Kolumbi, për llogari të kompanisë “Arbri Garden”.


Pronari i saj, Arbër Çekaj ndodhet jashtë Shqipërisë dhe është shpallur në kërkim ndërkombëtar, ndërsa menaxheri Donaldo Lushaj dhe shoferi i kamionit Armando Pezaku ndodhen në burg.

Ndërkohë, mediat kosovare shkruajnë një pjesë e kokainës që u kap në Portin e Durrësit është porositur nga “grupe të fuqishme nga Kosova që veprojnë në Zvicër”.

Dyshohet se një sasi e kësaj kokaine do të shitej në tregun zviceran për llogari të grupeve kosovare.

Sipas shtypit në Kosovë, dyshimet janë ngritur nga udhëtimet e shpeshta në Kosovë të Donaldo Lushajt, menaxherit të kompanisë.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here