Ballina Aktualitet “Ikja e turpshme e një Kryeprokurori…”: Profesori tregon letrën për Llallën

“Ikja e turpshme e një Kryeprokurori…”: Profesori tregon letrën për Llallën


Nga Përparim Kabo

Para do kohësh unë ju shkruajta dhe Ju kërkova si qytetar që të vepronit kundër atyre gjyqtarëve që në pak vite kishin vënë një pasuri rreth 40 milion euro.


Madje ju thash,…: Bëheni zoti Llalla që të mos e humbisni të drejtën që të shihni në sy fëmijët e tu. Iu drejtova më shumë shqiptarizmës se sa detyrës suaj funksionale. Në fund unë e mbyllja…Pres me durim.

Dhe prita. Dhe ja dje ju hytë dhe dolët nga një derë institucionale që do të duhej të ishte dera e nderit, por në fakt rezultoi fatalisht për ju si dera e turpit.

Ike Adriatik Llalla si një person që nuk bëtë asgjë kundër krimit dhe korrupisonit…

Të kujtohen besoj daljet e tua televizive në emisionet e gazetarit Sokol Balla…Që nga dalja e parë dhe deri te e fundit se si në një digresion pafuqie ju iu larguat premtimeve që i bëtë publikut dhe atdheut se do të ndihmonit për përshpejtimin e procesit të integrimit në BE.

Ju më shumë penguat sepse në një vend ku krimi është pushtet, pushteti drejtësisë është ose bashkëpuntor ose i pafuqishëm.

Në një vend ku krimi shkon deri në pushtetin legjislativ ai vend nuk është Republikë Parlamentare, por është Republika e Krimit Parlamentar.

Në një vend ku sistemi i drejtësisë është i kapur politikisht, i korruptuar, dhe një sistem i mbyllur kooperativ me qëllim jo dhënien e drejtësisë por xhvatjen e qytetarëve, në atë vend nuk ka Rule of Law dhe shtet i të drejtave të njeriut mungon.

Ja pra zoti ishprokuror i përgjithshëm Adriatik Llalla se çfarë latë pas duke mos vepruar dhe duke bashkëpunuar jo me të drejtën dhe faktorët ndërkombëtar që më shumë se një herë ju kërkuan të vepronit, pritën dhe duruan shumë…

Ju ikni tani me turp, i dështuar dhe besoj i gatshëm për tu përballur me drejtësinë sepse ju e dini që edhe mosveprimi ndëshkohet po një soj si veprimi i paligjshëm.

Fatkeqësia më e madhe është kur në jetë nga maja shkon në fund, ju e keni këtë fat që e gatuat vetë.! Historia institucionale do të shkruaje…: Ikja e turpshme e një kryeprokurori…

*Status i publikuar në FBSHPËRNDAJE

11 KOMENTET

 1. Zoti Perparim Kambo, shkrimi tuaj briland, na ben tju themi faleminderit, jet e shendet per kete analiz te shkelqyer. Duke u bashkuar me analizen tuaj ndaj nje kryeprokurori te emeruar politikisht nga Sali Berisha, shikojm pasojat katastrofale qe i solli ky klloun qe me parimin as mish as peshk. Ta kem mir me te djatht e te majt e degjeneroi organin e akuzes, ne ate mas sa, su muar kur me hajdutet e kriminelet e pushtecem apo trafikant nderkombetar, por vetem me fakiret, e degjeneroi organin e akuzes ne ate mas sa pasojat jan te pallogariteshme, ne dem te shtetit, demokracis, dhe shqiptarve, ne te gjitha fushat, por vecanerisht ne ate ekonomike qe esht kryesore per jete e qytetareve.

  • patrirrota e enverit shba-kujton se mao LUU ce dun e edvin enver kristaq ram behet drejtesi.i kishe fajin llalla edvin qelbesir rames qe futi ne parlament mbi 19 deputet kriminel.kush e futi ne parlament frrokun,ndiken,artur bushin,prengen,sadri abazin,tahirin,doshin,roshin,etj.po ku lini qelbesirat staliniste te vepronte llalla.po ket teneqe prokurore marku kush e zgjodhi pos komunistit stalinist gramozi.ke burgosi kjo .ik pirdhu tek sorros.

 2. Te vjen keq qe disa komentues jane akoma militante partish! Berishianet mbrojne Salen si veriori me i famshem shqiptar i te gjitha kohrave! Meta hajduti mbrohet nga disa cuperlina qe i beri deputete si adoloshente qe jane dhe kane gjueh e gjate por jo mendjen! Edhe Rama pak a shume ne ato ujra noton! Por te mos harrojme qe ka kunder konspiratorin komunist Sali dhe Meten dhe gjithe dinaket shqiptare ne sistemin e drejtesise! Shqiperia ka nevoje te pastrohet! Nder komentuesit ka analfabete!

 3. Tmerri dhe me te vertete tmerri me i madh dhe i frikshem i shoqerise shqiptare nuk jane komentuesit, po eshte ky lloj modeli i ketij tipit qe rrezaton si mbret i hipur ne fron! Dhe ky nuk eshte vetem! Je ti, dhe nje batalion narcizesh banale qe, prodhojne sipas klishese suaj gjenerata idjotesh. Eshte e vertetuar shkencerisht qe bota ecen me modele dhe ky lloj modeli eshte model shkerdhate qe ben hall qe ne fjalet e para: “Madje ju thashe…“ ben hall per unin e tij. Eshte dhe elitar, eshte profesor dhe eshte per te vene duart ne koke per banalitetin…Te te vjen keq per komentuesit militante. Militante ka dhe do te kete, po problemi eshte Ky dhe je dhe Ti. Kurse komenti jot eshte si pushtlliku i atyre dasmoreve ne dasem qe hedhin pare vetem per te rritur kuotat e ahengxhijve dhe ne fund marin jo vetem pjesen qe i takon nga ahengu po dhe fitimin.

 4. Profesor, ju mund te thoni shumë gjëra të vyera, por ju lutem përpara se ti botoni, bëni mirë t’i hidhni edhe një sy drejtshrkimit të gjuhës. Sepse kur bëni ju tmerre gjuhësore, imagjino ç’duhet të heqim për t’u mbushur mendjen analfabetëve që këmbëngulin se janë në rregull, sepse e panë në postimin tuaj.
  PS: Ndonjëherë edhe gazetarët bëjnë mirë ti fusin një redaktim, pavarësisht gabimeve të nderuara, të autorit të nderuar.
  Që të mos dukem dashakeq, po ju rendis më poshtë gabimet:
  Si është :Madje ju thash – Duhet : thashë
  Si është : Bëheni – Duhet: Bëjeni (forma urdhërore)
  Si është : Bëheni zoti Llalla që të mos e humbisni të drejtën që të shihni në sy fëmijët e tu – Duhet: fëmijë tuaj (pasi i drejtohet me ju në pjesën e parë të fjalisë), shto këtu që duhet edhe një presje pas “zoti Lalla”
  Si është : se sa detyrës – Duhet: sesa (edhe sesa, edhe sesi, shkruhen bashkë)
  Si është : te e fundit – Duhet: tek e fundit (mbaron me bashkëtingëllore, për t’i dhënë muzikalitet, nuk ishin budallenj mjeshtrat e MANASTIRIT)
  Si është : se si në një digresion – Duhet: sesi (edhe sesa, edhe sesi, shkruhen bashkë)
  Si është : pushteti drejtësisë është ose bashkëpuntor – Duhet: pushteti i drejtësisë (lidhësat i,e kanë filluar të zhduken nga qarkullimi) bashkëpunëtor (duhet ta mbani mend nga e shkuara, nga titulli “Punëtor i dalluar” që është me “ë”
  Si është : xhvatjen e qytetarëve – Duhet: zhvatjen
  Si është : në atë vend nuk ka Rule of Law dhe shtet i të drejtave të njeriut mungon Duhet: Rule of Law – Sundimi i ligjit (është me i kuptueshëm për masën), shteti i të drejtave (shteti, jo shtet, se është trajta e shquar)
  Si është : zoti ishprokuror i përgjithshëm – Duhet : zoti ish-Kryeprokuror i Përgjithshëm (në të gjitha rastet fjalët me ish ndahen me vijën – pra: Ish-Kryeprokuror, ish-Ministër), Kryeprokuror i Përgjithshëm (titulli i tij ishte Kryeprokuror i Përgjithshëm dhe shkruhet me germa të mëdha fillimi i fjalëve)
  Si është : faktorët ndërkombëtar – Duhet: ndërkombëtarë (është në shumës, ndryshon po te ishte faktori ndërkombëtar)
  Si është : po një soj si veprimi – Duhet: njësoj (shkruhet bashkë në këtë rast: njësoj,njëlloj, e njejtë, etj. Ndryshon kur themi : një soj robi, një soj rrace, një soj njerëzish – në këto raste tregon një kategori)
  PS: Nuk kam vendosur si gabime e-të që duhen ë, dhe as presjet e munguara prej fillimit, në fund.

  Ju uroj gjithë të mirat në vitin e ri shkollor!

 5. Bravo! Nje shkrim brilant.Eshte me se e vertet qe Adriatik Llalla sa ishte kryeprokuror,u be mbrojtesi me i madh i politikaneve dhe njerzeve te gjyqesorit qe jane te korruptuar.Ne çdo emision televiziv qe delte,thosh se do kemi arrestim,por nuk ja mbajti bytha nga frika e Sali Berishes,i cili e vuri ne ate vend me pergjegjesi te madhe,kryeprokuror.Sot ka ndryshuar koha,ne vend te Berishes do shkoi vete Llalla.

 6. Nje delirant i persosur ky Kaba qe mendon se eshte rrote me rrote me Perendine persa i perket te drejtes per te mesuar,urdheruar,ofenduar dhe qesendisur te gjithe . Nje antipod i humanistit , mendjendriturit,eruditit dhe te perulurit deri ne absurd , profesor Artan Fuges . Edhe te foluren e ka me nje theks snob dhe artificial anglez . Por me e rendesishmja , Kabe-tutologun nuk e kemi degjuar cuditerisht asnjehere qe te anatemoje apo kritikoje veprime te mazhorances , por vetem te opozites . Duket shume i zellshem tek vrapon te shaje , anatemoje apo mallkoje me nje vulgaritet , injorance dhe ashpersi elemente qe mendohet te jene te opozites , nderkohe qe pavaresisht se mund te kete te drejte ne ndonje rast , kjo eshte dicka qe si hyn ne pune kerrkujt per momentin , pervecse qeverise se sotme ultra te diskretituar . Ky eshte valle roli i nje intelektuali apo thjesht roli i nje matrapazi kinse intelektual ?? Qofsha i gabuar , por per mua ky eshte thjesht nje sharlatan me nje megallomani qe ben muuuuu kilometra larg .

 7. Zoti profesor, qeniet si Llalla s’pyesin shume se mund te largohen me turp apo me nder, per ata e rendesishme eshte te largohen me paré.
  keshtu qe letra juaj me duket kot fare. ketij njeriu i ben fajde vetem sekuestrimi i pasurise.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here