Ballina Kryesore Kadare merr një tjetër çmim: I dashuruar dhe kritik me popullin e...

Kadare merr një tjetër çmim: I dashuruar dhe kritik me popullin e tij


Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare është shpallur në Itali fitues i çmimit “Il Nonino 2018”.

Ky është edicioni i 43-të i çmimit prestigjioz.


Juria e çmimit kryesohej nga nobelisti V.S Naipaul.

Çmimi pritet t’i dorëzohet shkrimtarit shqiptar më 27 janar.

Ndërkohë çmimin e ka fituar edhe filozofi venecian Giorgio Agamben.

Juria thotë se ka vendosur t’ua japë çmimin dy personazheve bashkëkohorë.

Sa i përket Kadaresë, në vlerësimin e jurisë thuhet se “ai është i dashuruar dhe kritik me popullin e tij”.

“Mes historive të vërteta dhe legjendave, që të kujtojnë madhështinë dhe tragjedinë e të kaluarës ballkanike dhe osmane, Kadare ka krijuar rrëfime të mëdha”.SHPËRNDAJE

4 KOMENTET

 1. paska edhe italiane
  nostalgjike te epokes se Pestit Turke ne Ballkan ?!
  uahahahahahahahahaha
  e pabesushme se ku i con marrezia ,tipa si ky surrat Dhia muzllume
  qe jetojne gjithmon nen llume .

  me e forta eshte se ajo bote mzllumash nuk arrijne te kuptojne
  se cfar fshihet pas gjithe vleresimeve te Huajve te ktij llumi muzlluman osman ,
  kjo sarkazem e Botes Moderne vs idioteve qe jetojn mnetal ala ne epoken osmane ,
  pra ajo tallje sume me mentalitetin e shqiptarit allaturka ,
  per ta mbajtur ate ne cdo kohe te zhytur ne ate m.t turqie
  Me kot nuk u financua nga bota e huaj kto 27-vjet ne cdo mikrobe bakterie vdekjeprurese te atij kombi ,nga te huajt ,me prurjen e sali berishes per President ,per ta kthyer ate shoqeri ne mesjete . Dhe ja si vazhdon pshurrosja e trurit te anadollakeve ,me te tilla sprucime ne tru ,qe injoranca te vazhdoje e lulezoje ne ate bote ,deri ne shndrimin ne afganistan te saj shoqerie .Un do dyshoja edhe per ata qe pellasin maje minareve shqiptare ,se mundet me qen arabo turq .Mesiguri jane ne pamje te tille ,por qe telekomandohen nga Bota Perendimore .

 2. Or injorant! A e mer vesh per cfar behet fjale? Mjafton nje fjali e tendja per te kuptuar se cfar specie je. “..se mundet me qen arabo turq…” ! Pastaj pretendon te diskutosh per italiane, turq, Kadarene etj,etj… si kthehet nje shoqeri ne …Afganistan. Qepe ore sepse sapo hap gojen e pellet meresh vesh se ne cfar kategorie ben pjese. Vetem emrin ja ke vene mire vetes. Ti e di kush pellet ashtu…
  Gezim

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here