Ballina Kryesore Fotot e rralla: Shqipëria e vitit 1961, kur komunizmi nuk kishte ‘hyrë...

Fotot e rralla: Shqipëria e vitit 1961, kur komunizmi nuk kishte ‘hyrë akoma në palcë’


Këto foto kaq të rralla janë realizuar në Shqipërinë e vitit 1961 nga gazetari gjermanoperëndimor Hari Ham.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”88″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]


Fotot janë publikuar në faqen e albanologut të ndjerë, Robert Elsie.

Në gusht të vitit 1961 Hami mori një vizë të rrallë për të vizituar Shqipërinë, pikërisht në një kohë rrëmujeje të madhe politike.

Aty përjetoi ndarjen politike të Shqipërisë me Bashkimin Sovjetik dhe fillimin e aleancës së re me Kinën revolucionare.

Fotografitë e këtij koleksioni janë marrë nga libri i tij i mirëinformuar Rebellen gegen Moskau: Albanien – Pekings Brückenkopf in Europa (Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria – kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here