Ballina Kryesore Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Aleksandër Lalo

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Aleksandër Lalo


Kompozitori i njohur Aleksandër Lalo është ndarë nga jeta mbrëmjen e sotme pas një ataku kardiak. Lajmi është bërë publik nga miku i tij Petrit Ruka.

“Miq po ju ju njofoj nga spitali gjerman se sapo nderroj jete miku im me i afert, kompozitori Aleksander Lalo… Dhembje pa fund..:, shkran petrit ruka ne nje status ne faqen e tij ne facebook.


Aleksandër Lalo ka kompozuar për dhjetra filma të njohur të kinematografisë shqiptare. Ai u lind më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë.

Gjatë konkurrimit me kompozimet e tija në festivale kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.

Këto janë disa prej kompozimeve të Aleksandër Lalos:

 • Tingujt e harresës (1996) (TV)
 • Historiani dhe kameleoni (1989)
 • Treni niset më shtatë pa pesë (1988)
 • Dy herë mat (1986)
 • Fjalë pa fund (1986)
 • Asgjë nuk harrohet (1985)
 • Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
 • Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)
 • Një vonesë e vogël (1982)
 • Shi në plazh (1982)
 • Shtëpia jonë e përbashkët (1981)
 • Thesari (1981)
 • Gëzhoja e vjetër (1980)
 • Nusja (1980)
 • Vajzat me kordele të kuqe (1978)
 • Tomka dhe shokët e tij (1977)
 • Dimri i fundit (1976)
 • Emblema e dikurshme (1976) (TV)
 • Duke kërkuar 5-orëshin (1974)
 • Odiseja e tifozëve (1972)
 • Të shoh në sy(1986)
 • Një gjeneral kapet rob (1980)SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here