Ballina Dikur Fotot e rralla: Një anije që fluturonte në vitet ‘20

Fotot e rralla: Një anije që fluturonte në vitet ‘20


Në korrik të vitit 1929 nisi fluturimet një simbol luksoz i udhëtimeve në ajër dhe në det.

Anija fluturuese Dornier Do-X, e financuar nga Ministria gjermane e Transporteve, ishte një ide e Dr. Claudius Dornier.


Ajo mbante deri në 100 pasagjerë, të cilët trajtoheshin në një sallon ngrënie dhe një bar.

Kishte 12 motorë dhe peshonte 61 ton.

Megjithatë nuk arriti të kishte pasagjerët që pretendonte dhe shumë shpejt doli nga moda, edhe pse kishte fluturuar në SHBA, Evropë, Afrikë dhe Amerikën e Jugut.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here