Ballina Dikur Dokumenti i rrallë/ Ja si operativi i ish-sigurimit ‘sfidonte’ SHBA-të…

Dokumenti i rrallë/ Ja si operativi i ish-sigurimit ‘sfidonte’ SHBA-të…


Ish-kreu i arkivës në Ministrinë e Brendshme, gazetari dhe studiuesi, Kastriot Dervishi, ka publikuar një ‘dokument’ të rrallë që i përket kohës së diktaturës komuniste.

Ky dokument mesa duket i përket asaj kohe kur Shqipëria komuniste nën ‘udhëheqjen’ e PPSH-së, mendonte se ishte ‘fanar ndriçues’ buzë Adriatikut dhe se nuk kishte frikë as nga anglo-amerikanët…


Në rrjetin social ‘facebook’, Dervishi ka publikuar poezinë e një punëtori operativ i cili i thur lavde regjimit të kohës duke sfiduar ushtarët amerikanë.

Postimi i plotë:

“Poezi për Sigurimin

Në të kaluarën, në jo pak raste hasim edhe poezi për armën e Sigurimin dhe punëtorin operativ. Një prej këtyre është edhe kjo që bashkëlidhet, e cila tregon qartë se për çfarë e dashuronte njeriu i ri i komunizmit, punëtorin operativ”.SHPËRNDAJE

1 Koment

  1. Po ky plehra Dervishi pa mjeker, nuk ka ndonje shkrim per bythe-lepirje te rregjimit komunist apo per armen e “dashur” tye sigurimit te shtetit?
    Po na habit se po del si shume i “virgjer” bajga.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here