Ballina Argetim Mos i humbisni këto foto… disa nga mrekullitë natyrore të botës

Mos i humbisni këto foto… disa nga mrekullitë natyrore të botës


Këto pamje vijnë nga disa prej vendeve më të veçanta dhe më të bukura të botës, të konsideruara si mrekulli të natyrës.

Kjo foto-galeri sjell disa pamje spektakolare nga zona të ndryshme të kontinenteve të Tokës.


Shijojeni foto-galerinë:

1- Sipërfaqja më e madhe e ujërave të ëmbla në botë, Pantanali mbulon më shumë se 180,000 km katror të Brazilit perëndimor dhe pjesë të Bolivisë dhe Paraguajit.

2- Yellow river është lumi i tretë më i gjatë në Azi, dhe lumi më me baltë në Tokë.

3- Kanioni Urique është kanioni më i thellë në Amerikën e Veriut

4- Drakensberg, që do të thotë Mali i Dragoit në Afrikë, është pjesa lindore e një pjerrësie të gjatë, dredha-dredhe e quajtur Shpella e Madhe

5- Niagara Falls, Kanada-SHBA

6- Ujvara Angel në Venezuelë

7- Kompleksi vullkanik i Tengger, Indonezi

8- Lumi Yukon, Kanada

9- Akullnaja Aletsch në Zvicër është më e madhja në Evropë, 23 km e gjatë dhe mbulon një sipërfaqe prej rreth 80 km katror.

10- Namib-Naukluft parku kombëtar në Namibi

 SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here