Ballina Argetim Edhe femrat e tribuve përdorin… ‘extension’?

Edhe femrat e tribuve përdorin… ‘extension’?


Tributë janë shumë të prapambetura në krahasim me pjesën e civilizuar të njerëzimit, por me sa duket, kjo nuk mund të thuhet për modelimin e flokëve.

Fotografi londinez Tariq Zaidi ka shkrepur një set të mrekullueshëm fotografish, në një tribu në Angola, gjatë një turi afrikan, të quajtur ‘Tributë e humbura’.


Në imazhet e publikuara nga Zaidi, bien në sy modelet interesante të flokëve dhe përdorimi i leshit të dhive për zgjatimin e tyre, apo siç njihet ndryshe, ‘extension’.

Kjo tribu jeton në shtetin afrikan të Angola-s, e izoluar totalisht nga pjesa tjetër e njerëzimit dhe e privuar nga mjetet e telekomunikacionit.SHPËRNDAJE

2 KOMENTET

  1. Eshte pak per t’u çuditur me keta lloje njerzish.Stolit e veshura ne turpin e tyre nuk tregojne se jane aq shume prapa njerzimit (qe kjo eshte e vertete).Por te beshe keto stoli kaq te bukura kerkon edhe nje inteligjence njerezore.Ata mundet te terhiqen dhe veprojne nga instiktet,por thurja apo nderthurja e ketyre veshjeve dhe stolive te le pershtypje,dhe te habiteshme.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here