Kur bota mban frymën: Shihni si ishte lufta e parë koreane

Postuar më: 16 September 2017 14:35

Bota po mban frymën, ndërsa Koreja e Veriut dhe SHBA kanë shtuar ndjeshëm tensionet mes tyre.

Frika e një luftë bërthamore është bërë gjithmonë e më e pranishme.

Çdo skenar është i shtruar në tavolinë, raportojnë mediat.

Por nëse doni të shihni se si ka qenë lufta e parë koreane, ja ku vjen një fotogaleri me ngjyra.

Fotot janë kolorizuar nga një britanik.

Ato tregojnë përplasjet e luftës së vitit 1950-1953, kur Koreja e Veriut sulmoi atë të Jugut.

Në krah të Koresë së Jugut mbërritën amerikanët, kurse Kina dhe Rusia mbështetën Korenë e Veriut.

Armëpushimi u arrit në vitin 1953, por paqja nuk është vendosur akoma mes dy vendeve, që janë teknikisht në luftë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *