Kinezët ndërtojnë autostradën më të bukur në botë

Postuar më: 22 September 2017 21:25

Autostrada e “më e bukur e botes” është hapur për qarkullim në provincën Hunan të Kinës.

Autostrada e re ndikon shumë në turizmin kinez duke lidhur zonën urbane me masivin malor Tjenanmen, ku është inspiruar edhe filmi hollivudian “AVATAR”.

Kjo rrugë tashmë ka bërë xhiron e botës pasi po konsiderohet si autostrada më e bukur në botë.

Ajo duket si në formë labirinthi, sikur edhe mund ta shihni në foto.

1 koment për këtë artikull
  1. Milot Derri at 9:07 pm

    Këtë model autostrade e kanë gjermanët që nga e vitet e 60’ta të shekullit të kaluar ( Fürth / Bavari ), ku mbi autostradë lundrojn anijet në kanalin e “Majnës dhe Danubit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *