Ballina Argetim Duan të bëjnë luftë me SHBA-të, por… ja si jetohet në Korenë...

Duan të bëjnë luftë me SHBA-të, por… ja si jetohet në Korenë e Veriut


Koreja e Veriut vazhdon të kërcënojë me sulme bërthamore fqinjët dhe armiqtë e saj, por bota ende di shumë pak për shtetin diktatorial.

Qeveria e Koresë së Veriut është tejet e fshehtë.


Me të hyrë në vend, vizitorët udhëzohen që nuk mund të bëjnë asnjë video apo fotografi.

Agjentët doganorë inspektojë telefonat dhe pajisjet e tjera dixhitale, duke përfshirë kamerat, tabletat, dhe kartat e magazinimit, për përmbajtje të ndaluara.

Por Xiaolu Chum, një fotograf i njohur i “Getty Images” arriti të kapërcente të gjitha këto pengesa gjatë një udhëtimi me tren në vendin e izoluar.

Ai arriti të dokumentonte jetën e përditshme me anë të lenteve e tij të telefonit.

Chum tha për “Bussines Insider” se, ishte shumë e rrezikshme të përdorte një aparat fotografik sepse vendasit mund ta raportonin në polici.

Por ai ia doli të merrte disa nga fotografitë më të rralla të Koresë së Veriut, një provë e paçmueshme për të kuptuar si është vërtet jeta brenda Mbretërisë së izoluar të Kim Jong-un.SHPËRNDAJE

2 KOMENTET

  1. foto te ngjashme me gjendjen tone para 90 ,ndofta ma mire , treni elektrik qe ne hala sot nuk e kemi , po tjerat mos te shihje verdhacuke , ishin foto nga shqiperia e krimenelit hoxha .

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here