Ballina Dikur Fotot prekëse: Shqiptarët në kërkim të një jete më të mirë

Fotot prekëse: Shqiptarët në kërkim të një jete më të mirë


Shqiptarët nuk kanë rreshtur duke kërkuar një jetë më të mirë jashtë vendit të tyre këto viteve.

Megjithatë, tashmë shumë gjëra kanë ndryshuar.


Sa për kujtesë, kjo është pjesa e dytë e koleksionit të italianit Ferdinando Scianna që ka fiksuar vërshimin e shqiptarëve në Brindizi në vitin 1991.SHPËRNDAJE

3 KOMENTET

 1. Pamje rrenqethese po aq sa tregojne edhe vitalitet. Por historia nuk eshte vetem kaq. Per mua eshte e manget. Ja sygjeroj shume gazetarit por edhe gazetes te paraqiste edhe 50 foto te tjera te familjeve te realizuara , ndermjet mijrash, te dala psh sot pas 20 vitesh integruar ne vendet dhe me popujt mikprites te italise greqise gjermanise frances etj a nuk do te ishte me domethenese?

 2. “Arratisur, syrgjynosur,
  rraskapitur dhe katosur
  po vajtonj pa funt, pa shpresë,
  anës elbë-s, anës spree-së.
  ku e lam’ e ku na mbeti,
  vaj-vatani e mjer mileti,
  anës detit i palarë,
  anës dritës i paparë,
  pranë sofrës i pangrënë,
  pranë dijes i panxënë,
  lakuriq dhe i dregosur,
  trup e shpirt i sakatosur. ”

  Fan Noli

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here