Ballina Aktualitet “Birra Korça”, festime dhe mijëra gota “të kthyera me fund”

“Birra Korça”, festime dhe mijëra gota “të kthyera me fund”


Muzikë, të ftuar specialë dhe lumenj birre për qytetin juglindor. Festimet në vitin e pestë të festës që, ashtu si ‘Birra Korça’, po kthehet në traditë

“Birra Korça” dhe festa sfidojnë gjumin për 3 net radhazi. Mbrëmja e djeshme e Festës së Birrës, si netët e tjera ka shënuar pjesëmarrje të madhe, duke kaluar pritshmëritë e organizatorëve. Surprizat nuk kanë reshtur si për çdo mbrëmje, duke nisur nga muzika, kërcimi e gjithë komponentët e tjerë të menduar në detaje nga stafi organizativ.


Mijëra qytetarë të ardhur nga i gjithë vendi, por edhe turistë nga shtete të ndryshme të botës, deri tek ato më të largëtat, festuan dhe shijuan “Birrën Korça”.

Në natën e tretë në tendat e birrës së parë shqiptare, korçarët, të ardhurit nga qytete të tjera por dhe turistët e huaj kanë kërkuar të shijojnë “birrën Korça”, e cila mban edhe emrin e qytetit.

Sikundër ka ndodhur edhe në dy mbrëmjet e kaluara, festa ka nisur në të njëjtin orar dhe ka vijuar deri në orët e para të mëngjesit, ku në çdo cep të parkut qytetarët janë grupuar me njëri-tjetrin me gotat e “Birra Korça” në duar vetëm për të qenë prezentë në festën madhështore.

Vala festive ka gjallëruar së tepërmi gjithë qytetin e Korçës, ku Beer Bike, me logon “Birra Korça”, kanë qenë prezente duke e mbajtur gjallë atmosferën. Mbrëmja ka startuar në orën 20:30, ku të gjithë pjesëmarrësit me padurim kanë pritur që të nisë argëtimi.

Për 5 netët e kësaj feste organizatorët kanë planifikuar surpriza të shumta dhe show të veçantë, në mënyrë që Festa e Birrës të provojë edhe njëherë vlerën e saj. Ajo që nisi në fillim si një festë 3-ditore dhe si një sfidë e vërtetë për një qytet, tashmë është shndërruar në atraksionin më të madh veror në vend për 5 net.

Pasi kapërceu kufijtë e njohjes falë shijes së birrës “Korça”, festa e ktheu Korçën në kryeqendrën turistike në këto mbrëmje.

 SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here