Ballina Dikur Vetëm para një dekade: Vuajtjet e shqiptarëve në Greqi

Vetëm para një dekade: Vuajtjet e shqiptarëve në Greqi


Shpesh na duket se koha kalon shpejt.

Ndoshta me të drejtë.


Ky koleksion me foto është realizuar nga Jim Goldberg në Greqi, ndërsa në qendër të tij janë emigrantët shqiptarë në Athinë dhe Selanik.

Koleksioni është bërë në vitet 2005-2006 dhe synon të dokumentojë vuajtjet e tyre.

Një dekadë më pas, shumë gjëra kanë ndryshuar, edhe pse mbetet shumë për t’u ndryshuar.SHPËRNDAJE

8 KOMENTET

 1. Ne asnje nga keto foto nuk duket njeri qe te vuaje.Eshte fat I madh qe kufizohemi me Greqine ku vajtem 1 milione shqiptare,se do te hanim njeri tjetrin po te kufizoheshim nga te gjitha anet nga ish Jugosllavia ,sepsenga deti me Italine jane mbytur aq shume sa asnje nuk e di numrin.Kemi bere kaq shume krime ne Greqi sa po te behet lista me to hyjme ne librin boteror te rekordeve e nuk dalim me andej se nuk do te na e kaloje asnje vend tjeter.Emigranti ne Greqi ne pak ore eshte ne shtepine e tij ne Shqiperi per mire e per keq dhe jo si emigrantet ne shtetet e tjera qe I duhet shume kohe e shpenzime per te ardhur ne Shqiperi.Sa me vlere eshte Greqia e dine ata emigrante qe kane humbur punen nga kriza e jane kthyer ne Shqiperi.Gjithmone vlera e dickaje duket kur e humbet ate.Por asnjehere nuk e kemi falenderuar popullin dhe qeverine greke per keto qe kane bere,sepse mosmirenjohjen e kemi virtyt,ashtu sic kemi virtyt edhe kusarine.Prandaj hiqeni ate titull se eshte turp.Ju lutem botoni komentin tim!

  • Bravo, nje koment Realist…. po te llogaritesh 1 miljon emigrant x 2o Euro ne muaj Minimumi, Jane 20 miljon Euro qe futen c’do muaj nga Greqia per ne Shqiperi, per 25 vite Resht. Llogarit 20 miljon ne muaj x 3oo muaj = 6 miljard Minimumi. Pa llogaritur miljardat nga Hashishi, Vjedhjet, Prostitucioni ….

   Faleminderit Hellas

 2. Une jam nje emigrant qe kam jetuar ne greqi ne vitin 97 pas nje viti kam ardhur ne angli,Sa per dijeni te komemtuesit te mesiperm kushtet ne greqi jan skandaloze ,pagesa thuajse asgje pa nenshtetsi Ose dokumenta,pia te drejte pensjoni ,rracizem ne maksimum ndryshim emri e shum te tjera qe nuk po I permend. ketej ne peremdim gjerat jane komplet ndeyshe.si psh pensjon sherbimet socjale ,te drejten per te votuar te drejten e shkollimit e shum te tjera qe ju qe rrini ne greqi nuk I dini,pastaj rroga eshte 5 here me e mire ne shumicen e vendeve te evropes faliminderit

 3. O Edi.
  Nuk ka faj Greku kur ty e quan veten shqipetare shumica emra Muslimane!
  E kupton ty qe kombi dhe lufta per te nuk eshte te behesh spiun,tradhetare,antikombetare?
  mire ata qe shkojne neper vende ndrojne emrat per te mbijetuar,po ju ne vendin tuaj pse u bete Turq ne bese,ne emra,ne festa,ne kulture,ne identitet?
  Ke genjen ti veten?
  Ketu vellacko ka qene Greqi deri sa erdhen Osmanet per mijera vjet,ketu nuk ka ndonje vend Arkeollogjike Shqipetare por helene dhe perudhe Helenistike.
  Vetem per dicka shume te rendesishme mund te behet pyetja.
  Pse Toponimet dhe emrat e qyteteve te lashta ne keto Zona jane te ndryshuara nga Turqit?
  Sepse jane Greke,por ju nuk kini respekt per Historine tuaj dhe jini vegel e shteteve te huaja,prandaj nuk beni prokopi.

 4. dy fjale per anglezin e mesiperm:
  Paske kaluar nga greqia, pra te lane te hysh e te dalesh (keta greket)
  mos te kishin gje borxh qe te paskan futur edhe ne pune edhe te ushqyen e te mbathen deri ne diten qe ike, kur ne vendin tend ne ato kohe haje buke me ullinj (po ti kishe ehe keto) Harrove?
  Nuk e di sa e ke pensionin por une me 22 vjet pune marr pension te pjesshem (810Eu) kurse ne vendin tim mar po per kaq vjet vetm 71 Eu.
  Ketu pensioni i meshires per ata qe skane te ardhura eshte 360Eu.Sa e keni ju?
  Rdhe dicka tjeter, nuk me thua sa te teprojne nga rroga jo sa e ke rrogen.Sa here ke dale per turizem ne bote? Ne ketej te pakten nje here ne vit pa permendur vajtjet ne ishujt greke.
  Sa femije ke futur ne universitet, se ne ketu po fituam provimet futemi te tere dhe te paguara librat, konvikti dhe ushqimi per 5 dite ne jave.
  Mos na qani hallin ta dish qe kush punon ben prokopi kush nu punon nuk ka vend ne shoqerine kapitaliste.

  ,

  • Tiranas. Sincerisht gezohem qe je i kenaqur nga jeta dhe nga vendi ku jeton por, ne gjithe Europen eshte me mire. Dhe ka qene. Edhe une kam kaluar ca dite ferri ne Greqi por nuk do komentoj ate por do flas per komentin tend. Eshte e vertete qe shqiptaret kane kryer krime dhe pislleqe ne ate vend por nuk ka nje te dyte qe eshte me racist dhe poshterues per shqiptaret. Nuk urrej askend por fati me ka lejuar te ” shetis ” ne Europe. Per pushime vemi edhe tre here ne vit. Femijet jane ne shkolla onuniversistete emrat nuk i.nderrojme dhe pensioni eshte rreth 1400€ Nuk eshte kudo keshtu po ka shume shqiptare me nenshtetesi greke qe vijne e kerkojne pune ketu. Nuk njoh asnje qe jeton ne vendet perendimore qe vjen ne Greqi per te.kerkuar pune… te uroj shendet vella

 5. Lexoni librin e te ndjerit Aristidh Kola “Arvanitasit dhe prejardhja e grekeve” dhe do te merrni pergjigje se kush eshte grek e kush eshte shqiptar. Greket kane nje sjellje te ndryshme me emigrantet shqiptaret ne krahasim me te tjeret, dhe kjo vjen nga ndikimi i kishes greke. Ae dini perse pretendon Greqia per te ashtu quajturin vorio – epir, toke qe nuk ka te beje fare me Greqine? Sepse meqe ne Shqiperine e jugut ka ortodoks ata jane greke dhe si rrjedhim toka eshte elene. Revolucionin e 1821 e bene shqiptaret ne Greqi, kasha greke e ktheu ne lufte fetare dhe u kerkoje cambe myslymane te largoheshin ne Turqi. Etj, etj. Pra lexoni dhe do kuptoni se cfare ndodh, mos flisni shume.

 6. Besoj se te gjithe kemi vojtur drejte tokes se premtuar dhe ato kujtime te hidhurra por me shprese per te ardhmen i ruajme me fanatizem per brezt e ardhshem Nuk dalem shume per kete por per veten tone kush jemi c’fare te mire kemi ne si komb qe nuk kane lene mbresa kudo qe vemi Kjo dihet nuk ka nevoje per shume shpjegime historia dhe ngjarjet keqeberse flasin vete ..jemi i vetmi komb do te thoja me plote bindje se truri na punon vetem per vjedhje vrasje perdhunim dhe kjo vjene si rrjedhoj e mungeses se komunikimit Nga do qe shkojme harojme se veme tek shpija e tjerit ….por e keqja e madhe eshte se me imponim kerkojme te behemi zot tek shtepia e tjetrit dhe mbjellim faren e keqe kudo dhe nga do qe shkojme

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here