Ballina Kultura Legjenda e xhazit, Ray Phiri ndërron jetë ditën e sotme, shkak një...

Legjenda e xhazit, Ray Phiri ndërron jetë ditën e sotme, shkak një sëmundje e rëndë


Legjenda e xhazit e Afrikës Jugore, Ray Phiri, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 70-vjeçare, pas një beteje dymujore me kancer të mushkërive.

Kitaristi, producenti dhe vokalisti Phiri e arriti famën kur u paraqit në albumin “Graceland” të Paul Simon në vitin 1986.


Ai u shtrua në spital para dy javëve dhe vdiq sot herët në mëngjes.

Zëdhënësi i familjes së tij, Paul Nkanyane, ka thënë se Phiri ishte i rrethuar nga miqtë dhe të afërmit në klinik, në qytetin verilindor Nelspruit.

Gjendja e Phirit u bë publike këtë javë kur një miq dhe bashkëkëngëtar e nisi një iniciativë për mbledhjen e fondeve për t’i ndihmuar atij të paguante për shërimin.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here