Ballina Argetim Zieni lëkurat e bananes, sjell përfitime të shumta për shëndetin

Zieni lëkurat e bananes, sjell përfitime të shumta për shëndetin


Bananja është një frut me shumë vlera ushqyese. Një pjesë e vlerave të saj ushqyese dhe proteinike ndodhen në lëkurën e bananes.

Lëkura e bananes sjellë përfitime shëndetësore si:


-Ul rrezikun e diabetit në 12%

– Ju siguron rreth 17% të vitaminës C në baza ditore dhe për pasojë ju forcon sistemin imunitar.

-Ju siguron rreth 12% të kaliumit në baza ditore, element i cili është shumë i rëndësishëm në zhvillimin e qelizave, indeve dhe organeve.

-Ju siguron rreth 20% të vitaminës B-6 dhe ju ndihmon të rrisni nivelin e energjisë.

Lëkura më e mirë është ajo e bananeve jeshile sepse e mbajnë lart nivelin e dopaminës dhe serotoninës si dhe ndihmon në humbjen e peshës sepse ka përmbajtje të lartë probiotike.

Merrni lëkurën e bananes dhe lajeni. Priteni në copa të vogla dhe ziejni për disa minuta.

Pijeni lëngun e lëkurës së bananes çdo ditë, në mëngjes ose darkë.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here