Ballina Auto Makinat super të shtrenjta ‘pjeshkë-kapëse’ mbushin rrugët e Tiranës… po hajdutët ku...

Makinat super të shtrenjta ‘pjeshkë-kapëse’ mbushin rrugët e Tiranës… po hajdutët ku janë?


Tani që fluksi i emigrantëve pushton qytetet e Shqipërisë, në rrugët e Tiranës dhe jo vetëm, shohim thuajse çdo ditë lloj-lloj mjetesh të shtrenjta që i bien në sy kalimtarëve dhe jo më kot.

 


Rreth një orë më parë, përballë shkollës “Harry Fultz” është parë një makinë luksoze e tipit “Lamborghini Huracan” në ngjyrë portokalli.

 

Sipas qytetarëve që iu janë “xixëlluar sytë” nga mrekullia që kishin përballë, makina kishte targa angleze.

 

Lamboja kushton më shumë se 200.000 £ (pound) dhe rrallë e shohim një “xhevahir” të tillë në përditshmërinë tonë.

 

Por edhe disa ditë më parë, një tjetër makinë por jo aq e shtrenjtë është parë të përshkojë rrugët e kryeqytetit.

 

Makina “Tesla” që fitoi vëmendje të madhe pas prodhimit të saj të “Tesla Roadster”, makinës së parë sportive elektrike në vitin 2008.

 

 

Automjeti i dytë i kompanisë, “Model S”, një limuzinë elektrike luksoze debutoi në vitin 2012 dhe është ndërtuar në fabrikën “Tesla” në Kaliforni. Në 3-mujorin e parë të vitit 2013, “Tesla” lëshoi ​​fitimet e veta për herë të parë nga simboli “NASDAQ”.

 

Modeli “S” ka qenë makina elektrike më e shitur në botë për dy vjet me radhë, 2015 dhe 2016. Shitjet e saj globale arritën një moment historik prej 150,000 njëshi në nëntor 2016, katër vjet dhe pesë muaj pas futjes së tij. Që nga dhjetori i vitit 2016, “Modeli S” renditet si shtojca më e mirë e shitjes së dytë në botë pas fletës së “Nissan”.

 

Modeli “S” u pasua më pas në shtator 2015 nga Modeli “X”, një SUV mbikalesë. Automjeti i ardhshëm i “Tesla” është Modeli 3, i cili u zbulua në mars të vitit 2016. Ajo paraqitet për t’u liruar në vitin 2017 me një çmim bazë prej US $ 35,000, përpara çdo stimuli qeveritar.

 

Që nga dhjetori i vitit 2016, “Tesla” ka shitur më shumë se 186 mijë makina elektrike në mbarë botën që nga lindja e “Tesla Roadster-it” të saj të parë në vitin 2008, duke e bërë prodhuesin e dytë më të madh të prodhuesve të makinave të pastra elektrike elektrike pas Aleancës “Renault-Nissan”.

 SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here