Ballina Kryesore ‘Çmimi Kadare’/ Përzgjidhen finalistët, ja kur shpallet fituesi

‘Çmimi Kadare’/ Përzgjidhen finalistët, ja kur shpallet fituesi


Fituesi i çmimit “Kadare 2017” për letërsinë shqipe do të shpallet gjatë Ditëve të Razmës në fund të Majit mes 6 autorëve finalistë që u përzgjodhën dje nga juria.
 
Juria e çmimit “Kadare” në letërsi, një çmim prej 10 mijë euro që akordohet nga Instituti Europian Pashko me mbështetjen e Universitetit Europian të Tiranës, ka ngushtuar listën e konkurrentëve, dy javë para vendimit për fituesin.
Juria u mblodh dje, ku katër anëtarët e saj, Ylljet Aliçka,  Mirela Oktrova, Ledia Dushi dhe Agim Baçi dhe kryetari i jurisë, shkrimtari Bashkim Shehu, në video-konferencë nga Spanja, pas diskutimeve dhe një votimi të fshehtë arritën të ngushtonin listën e finalistëve me 6 autorë nga 36 autorë që konkurruan këtë vit me dorëshkrimet e tyre.   
Lista e autoreve dhe titujt e veprave mes të cilëve do të zgjidhet fituesi janë;
 
Musa Ramadani – Profeti nga Praga (roman)
Virion Graçi – 800 hapa larg Veneres (roman
Arben Kastrati – I dashuri unë (roman)
Mimoza Ahmeti – Tutori (roman)
Ardian Haxhaj – Vegim (roman)
Brajan Sukaj – Viti i Elefantit (roman)
 
Ledia Dushi, koordinatore e çmimit Kadare, duke folur mbi punën e jurisë dhe prurjet e këtij viti në konkurrim tha se “në fazën e parë u përzgjodhen 36 vepra nga të cilat 7 vepra ishin nga autore femra.
Pas votimit të fshehtë të jurisë u selektuan 6 autorë, disa prej tyre të njohur tashmë dhe autorë të rinj në letërsinë shqipe”.  
Çmimi i madh do të shpallet  gjatë ditëve letrare të Razmës, që mbahen më 26-27 -28 maj.
Këtij evenimenti  këtë vit i bashkangjitet edhe konferenca shkencore për letërsinë, me temë “Kujtesa dhe letërsia”, organizuar nga Departamenti i Komunikimit dhe Marrëdhënieve për Publikun në UET./Mapo.al/SHPËRNDAJE

2 KOMENTET

  1. dhe me ne fund nje Mastro i nominuar, nje idol i vete Kadarese, zoteri Musa Ramadani sic e quajne me plot merite Mag.
    urime Maestro se po te ishte gjalle Abdulla Tafa do kishte festuar per ty.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here