Ballina Argetim Fisi që nuk di çfarë janë rrobat, këpucët dhe sytjenat

Fisi që nuk di çfarë janë rrobat, këpucët dhe sytjenat


Këto foto spektakolare tregojnë se si është jeta e një fisi në xhunglën e Amazonës.

Fisi Huaorani jetojnë në lindje të Ekuadorit.


Në total janë rreth 4 mijë njerëz që bëjnë një jetë krejt të thjeshtë.

Fisi ushqehet duke vrarë kryesisht majmunë, të cilët i kapin duke u ngjitur në pemë ose duke i qëlluar me pipëza.

Jo më kot edhe shputa e këmbës së tyre ka evoluar për t’iu përshtatur ndjekjes së majmunëve.

Ata jetojnë në një rezervat të mbrojtur nga qeveria.

Fotot janë bërë nga Pete Oxford.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here