Ballina Argetim Armët e Luftës/ Arsenali vdekjeprurës i Trump që mund të fshijë nga...

Armët e Luftës/ Arsenali vdekjeprurës i Trump që mund të fshijë nga faqja e dheut Korenë e Veriut


Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nisën bombën më të fuqishme jo-bërthmore ndonjëherë, për të sulmuar shpellat e ISIS-it në Afganistan, pranë kufirit me Pakistanin.

Rreth 36 xhihadistë u vranë nga bomba e quajtur ‘Nëna e të gjitha bombave’  (Moabit), vetëm disa muaj pasi Trump u zotua për të bombarduar ISIS-in.


Kjo është hera e dytë që ai ka treguar muskujt e tij ushtarak në më pak se një javë pas nisjes së  59 raketave Tomahawk në një bazë ajrore siriane.

Sulmet e tij erdhën si shenjë hakmarrje për sulmin kimik me gaz sarin të Sirisë, nga i cili vdiqën 79 civilë sirianë.

Me tensionet e ‘luftës së ndezur’ në mes të Amerikës, Koresë së Veriut dhe Rusisë në javët e fundit, këto janë vetëm disa nga armët që Trump ka në xhepin e tij prapa, shkruan “Daily Star”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nisën bombën e saj më të fuqishme jo-bërthmore ndonjëherë, për të sulmuar shpellat e ISIS-it në Afganistan, pranë kufirit me Pakistanin.

Rreth 36 xhihadistë u vranë nga bomba e quajtur ‘Nëna e të gjitha bombave’  (Moabit), vetëm disa muaj pasi Trump u zotua për të bombarduar ISIS-in.

Kjo është hera e dytë që ai ka treguar muskujt e tij ushtarak në më pak se një javë pas nisjes së  59 raketave Tomahawk në një bazë ajrore siriane.

Sulmet e tij erdhën si shenjë hakmarrje për sulmin kimik me gaz sarin të Sirisë, nga i cili vdiqën 79 civilë sirianë.

Me tensionet e ‘luftës së ndezur’ në mes të Amerikës, Koresë së Veriut dhe Rusisë në javët e fundit, këto janë vetëm disa nga armët që Trump ka në xhepin e tij prapa.

 

Armët nukleare

Vitin e kaluar, Amerika kishte një arsenal prej më shumë se 4.000 raketa bërthamore, të gatshme për përdorim kundër shteteve armike dhe rreth 2,800 të vendosura për t’u shpërbërë.

Dhe Trump ka fuqinë për të nisur një bombë nukleare në vetëm katër minuta.

Pasi u përurua, ai u dha kodet nukelare në një kartë të madhësisë së kartës së kreditit, të cilat mbahen në një çantë, të cilën e bart një zyrtar i sigurisë nga ana e presidentit.

Në rast të një sulmi Trump duhet të thërrasë një konferencë për shtyp me këshilltarët e tij – por kjo mund të zgjasë më pak se katër sekonda dhe vetëm Presidenti e ka fjalën e fundit.

Eksperti Dr Alan Mendoza, i tha Daily Star Online: “Kjo është zgjedhja e presidentit në fund të ditës, nëse ai thotë se ne do të sulmojmë, atëherë do të sulmohet…”

Raketa Tomahawk

Raketat Tomahawks Trump i lëshoi mbi një fushë ajrore siriane javën e kaluar, të nisura nga një luftanije në Detin Mesdhe.

Raketa është e njohur për saktësinë e saj dhe aftësinë për të reduktuar dëmet kolaterale – diçka që ishte e rëndësishme duke pasur parasysh rrezikun e goditjes së civilëve sirianë apo luftëtarëve ruse.

Ushtria amerikane vazhdimisht është duke punuar për të përmirësuar dhe rinovuar raketën Tomahawk, e cili është shpesh arma e parë e përdorur në një sulm.

Rreth 439.000.000 dollarë janë kërkuar nga ana e Marinës për të zhvilluar një softuer që të jetë në gjendje për të nisur një sulm Tomahawk në mënyrë efektive në një objektiv në lëvizje detare.

Ato janë përdorur për dekada nga ana e ushtrisë amerikane në Irak dhe Libi.

 

Helikopteri AH-64 Apache

I quajtur një nga armët më të mira në fuqi në token e Amerikës , Apache është një forcë e fuqishme.

Të armatosur me raketa zjarr, një top dhe sensorë të avancuar, helikopteri kombinon shpejtësinë, saktësinë dhe fuqinë e zjarrit për të zhdukur armiqtë.

Ai u prezantua fillimisht në SHBA në vitin 1986. Apache ka qenë një armë kyçe në Afganistan, Iran dhe në Luftën e Gjirit.

Nëndetësja sulmuese Virginia

Në 377 këmbë të gjatë dhe 34 këmbë e thellë, kjo nëndetëse është klasifikuar si një nga programet më të suksesshme të armëve të periudhës së pas Luftës së Ftohtë.

Është e pajisur me një duzinë raketash Tomahawk  dhe me teknologji hidrolokatore.

Amerika ka premtuar për të rritur në mënyrë agresive madhësinë e flotës së saj të kësaj nëndetëse.

 

Droni MQ-9 Reaper

Ekspertët thonë se SHBA është vendi kryesor I armëve pa pilotë pas një dekade të inovacionit në dizajn dhe teknologji.

Nga dronet për vëzhgime vjedhurazi tek dronët e mbikqyrjes në lartësi të mëdha, Amerika ka qenë e pamëshirshme në ndjekjen e saj të luftës së fundit të telekomandës.

SHBA ka nxjerrë në pension MQ-1 Predator e saj, të përdorur që nga luftërat ballkanike në mes të viteve 1990, dhe e zëvendësoi atë me dronët  MQ-9 Reaper.

“Nëna e të gjitha bombave”

Moab, peshon më shumë se dy herë më shumë se  bomba atomike “Djali i vogël” që shkatërroi Hiroshimën në vitin 1945 dhe “Njeriu yndyrë” e cila shkatërroi ditë më vonë Nagasakin.

E enjtja shënoi herën e parë që MOAB u përdornë luftime, në një shfaqje të paparë të forcës nga Amerika kundër ISIS./botasot/

 

 

 



SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here