Ballina Media Reporterët pa Kufij për gazetarin Fundo: Dënojmë dhunën, të ndëshkohen përgjegjësit

Reporterët pa Kufij për gazetarin Fundo: Dënojmë dhunën, të ndëshkohen përgjegjësit


Organizata Reporterët pa Kufij ka reaguar së fundi për dhunën e ushtruar ndaj gazetarit Elvi Fundo. Përmes një deklarate kjo organizatë shpreh keqardhje për ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e 8 marsit pranë stacionit të trenit në Tiranë, ku dy persona dhunuan barbarisht gazetarin e portalit “CityNews.al”.

“Kohët e fundit gazetari Fundo ka investiguar financimin e disa mediave, përfshi këtu televizionin Ora News, një kanal privat që transmeton lajme”,thuhet në deklaratën e Reporterëve pa Kufij, duke shtuar atë që Fundo ka thënë nga spitali se dhuna ndaj tij mund të ketë lidhje me raportimet e fundit.


“Ne shpresojmë që të bëhet çdo gjë që është e mundur për të identifikuar përgjegjësit e këtij sulmi dhe vënien e tyre para drejtësisë”, deklaron Pauline Ades Mevel, kreu i zyrës së Reporterëve pa Kufij për rajonin e Ballkanit.

Në deklaratë përmendet gjithashtu se për këtë rast ka reaguar edhe kryeministri Rama dhe ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri.

Në fund, Reporterët pa Kufij theksojnë faktin se Shqipëria është e renditur në vendin e 82 nga 180 vende në Indeksin e Lirisë së Shtypit Botëror për vitin 2016.SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here